"Matki Matkom". Wyjątkowy koncert w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 14:09
W Dniu Matki na Ukrainie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy". 

- W tej sytuacji, jaka jest, to święto nie będzie obchodzone na Ukrainie, a gros matek przebywa w tej chwili w Polsce, więc zaproponowaliśmy Polskiemu Radiu, żeby wspólnie zorganizować koncert, gdzie wielu wspaniałych artystów wystąpi dla matek z Ukrainy - mówił prezes Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR Bogdan Romaniuk, która wraz z Polskim Radiem organizowała koncert.

Podczas wydarzenia prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przypomniała, że koncert zorganizowano w dniu, w którym na Ukrainie przypada Dzień Matki:

Posłuchaj
00:25 Matki_kaminska_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przekazała wyrazy uznania matkom na Ukrainie za ich męstwo i odwagę (IAR)

 

W tak wyjątkowy sposób Fundacja pragnie także zwrócić uwagę na niezłomność Ukrainek, które przekroczyły granicę, nierzadko pieszo, z niewielką walizką, niosąc dzieci na rękach. Na scenie, pod batutą Piotra Rubika i Janusza Wierzgacza wystąpili: Golec uOrkiestra, Grzegorz Kupczyk, Dariusz Malejonek, Barbara Gąsienica-Giewont, Ricky Lion, Stanisław Plewniak, Izabela Szafrańska przy akompaniamencie 8-osobowej sekcji rytmicznej, 45- osobowej orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie oraz Sienna Gospel Choir.


Posłuchaj
00:37 koncert_deszczyca.mp3 Ambasador A. Deszczyca dziękuje za koncert "Matki Matkom - Matki Polski dla Matek Ukrainy" (IAR)

 

Gość specjalny z Ukrainy

Gościem specjalnym była jedenastoosobowa rodzina Karakevic z Ukrainy, która uciekła przed wojną z okolic Jaworowa. Podczas koncertu zabrzmiały utwory skomponowane na zamówienie Fundacji SOAR realizowane w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych "Psalmy Miłości i Nadziei" i "Psalmy Pokoju i Pojednania" przez takich kompozytorów jak Piotr Rubik, Golec uOrkiestra, Michał Jurkiewicz do tekstów: Zbigniewa Książka, Michała Zabłockiego oraz Jerzego Łysińskiego.

"Polskie Radio będzie wspierało Ukrainę, aż do jej zwycięstwa":

YouTube Polskie Radio

Honorowy patronat 

Koncert honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Wydarzenie zainaugurowało zbiórkę pieniężną na Narodowy Szpital Dziecięcy w Kijowie, która potrwa do 26 maja - Dnia Matki w Polsce.

Posłuchaj
00:34 Agata Duda koncert.mp3 Agata Kornhauser-Duda: jesteśmy głęboko poruszeni napaścią na Ukrainę (IAR)

 

IAR/rk/zch

Czytaj także

Rosyjska agresja. Polska i Ukraina podpisały ważny dokument o wsparciu w sferze bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:47
Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności. Nie ujawnił jednak treści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W przypadku jakiegokolwiek ataku wszyscy stanęlibyśmy do walki". Prezydent Andrzej Duda w litewskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 21:09
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonemu litewskiej telewizji publicznej LRT przyznał, że w przypadku jakiegokolwiek ataku wszyscy stanęlibyśmy do walki. W czwartek polski przywódca przebywał z wizytą na Litwie, gdzie wziął udział w oficjalnym otwarciu polsko-litewskiego interkonektora gazowego GIPL.
rozwiń zwiń