X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Internet pomoże w nauce polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 10:03
MEN stworzyło internetowy podręcznik do nauki języka polskiego, który ma pomóc młodym Polakom za granicą nauczyć się ojczystego języka.
Audio

Mirosław Sielatycki, przewodniczący Rady Oświaty Polonijnej, powiedział w "Sygnałach Dnia", że poza Polską jest około tysiąca polskich szkół. Dyrektorzy szkół polonijnych, a także eksperci od edukacji skupieni w Radzie, będą dziś rozmawiali w Warszawie o sposobach udoskonalenia systemu kształcenia rodaków za granicą.

Do niektórych środowisk polonijnych trudno jest dotrzeć. I tu przydaje się internet. Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło internetowy podręcznik do nauki języka polskiego. Będą mogli korzystać z niego ci, którym za daleko do polskiej szkoły lub ci, którzy takiej szkoły nie mają. Taki podręcznik nie nadaje sie do nauki polskiego w kraju, ale jest bardzo ma być pomocny dla rodaków za granicą.

Mirosław Sielatycki - podsekretarz w Ministerstwa Edukacji Narodowej - wyjaśnia, że nauka po polsku przybiera za granicą bardzo różne formy. Są to przede wszystkim szkoły społeczne, szkoły przy polskich ambasadach, a także lekcje języka polskiego w systemach edukacji innych państw - na przykład Francji, Kanady, czy krajów skandynawskich.

W rozmowie z Mariuszem Sytą gość Jedynki podkreślił, że rząd zamierza zmienić prawo tak, by pomóc zarówno społecznym, jak i publicznym szkołom polskim za granicą. Chodzi o to, by szkoły polonijne mogły stać się integralną częścią polskiego systemu edukacyjnego. Pozwoliłoby to objąć je normalnym systemem dofinansowania, co obecnie nie jest możliwe.

Wiceminister dodał, że w wielu krajach, gdzie nie ma zwartych skupisk Polonii, bardzo pomocny będzie internetowy system nauczania, na którego potrzeby opracowano już specjalne podręczniki. W szkole tej uczą się Polacy z 35 krajów świata, często tak odległych, jak Wenezuela, Wietnam, czy francuska Polinezja.

Mirosław Sielatycki przypomniał, że w sumie za granicą uczy się w ojczystym języku koło stu tysięcy młodych Polaków. Zwrócił uwagę, że wysiłki Ministerstwa Edukacji mają im przede wszystkim pomóc w adaptacji po powrocie do kraju. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie szans zawodowych młodych Polaków za granicą, gdyż znajomość drugiego lub kolejnego języka zwiększa ich szanse na zatrudnienie.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Polskie szkoły za granicą" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paluszek i główka...

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 14:44
Uczniowie wykorzystują wszelkie okazje, aby unikać lekcji wychowania fizycznego. Nic dziwnego, że młodzież jest coraz mniej sprawna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucz się i poznawaj świat

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 12:23
Nie tylko studenci mogą pogłębiać swoją wiedzę na zagranicznych uczelniach. Uczniowie szkół średnich też mogą wyjeżdżać, ale niewiele osób o tym wie.
rozwiń zwiń