Węgrzy chcą pchnąć Unię na wschód

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2011 14:23
Kierując Unią Węgrzy chcą zainteresować Europę problemami, których silne państwa unijne nie dostrzegają.
Audio

Węgrzy, którzy od początku roku kierują Unia Europejska będą starali się zainteresować Wspólnotę problemami istotnymi dla Europy Wschodniej.

Jarosław Giziński z tygodnika "Newsweek" zalicza do nich sytuację Cyganów, którzy w niektórych krajach stanowia kilkunastoprocentową mniejszość, a są wyrzuceni poza nawias społeczeństwa. Budapeszt chcą też przygotować UE na powiększenie o Chorwację.

Dla Węgier będzie to trudna prezydencja, bo same zmagają się z problemami gospodarczymi. Zaciskają pasa, bo państwu groziło bankructwo. Rząd jest krytykowany przez zachodnie koncerny, które zostały obłożone podatkiem. Więc nie mają też dobrej prasy, bo upaństwowiły fundusze emerytalne, a zwłaszcza wprowadziły restrykcyjną ustawę medialną. - Pod ogniem krytyki Komisji Europejskiej premier zapowiedział złagodzenie ustawy - mówi gość Jedynki w rozmowie z Henrykiem Szrubarzem.

Jarosław Giziński zwraca uwagę, że Węgrów niesłusznie często postrzega się jako nacjonalistów broniących swej mniejszości w innych państwach. Dziennikarz podkreśla, że sąsiedzi często nie zachowują się porządku w stosunku do Węgrów, zamieszkałych na ich terytorium. A pamiętajmy, że po II wojnie światowej Węgry utraciły dwie trzecie terytorium, więc duża część Węgrów żyje poza granicami obecnego państwa węgierskiego. I doznaje szykan w Serbii, a zwłaszcza na Słowacji, która jest członkiem Unii Europejskiej.

Publicysta "Newsweeka" nie sądzi, żeby Węgry coś zmieniły w stosunkach Unii z Białorusią. Choć przyznaje, że nikt w Unii nie ma pomysłu na Białoruś.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć "Węgrzy kierują Unią " w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Magazynu "Z kraju i ze świata" można słuchać w dni powszednie od godz. 12:05

Czytaj także

Wielki biznes żąda kar UE dla Węgier

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 14:20
Deutsche Telekom szacuje, że z powodu nowych danin na Węgrzech musiał wydać dodatkowe 100 mln euro. To nie jedyny gigant gospodarczy, który żada za to ukarania Budapesztu przez UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szokująca relacja w węgierskiej telewizji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 16:24
Czy węgierska Magyar RTL w jednym z serwisów informacyjnych podała zbyt wstrząsające szczegóły zbrodni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcą użyć ustawy przeciw jej twórcom

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 13:42
Węgierska opozycja chce wykorzystać ustawę medialną, przeforsowaną przez rząd Viktora Orbana, przeciwko propagandystom tego rządu - pisze dziennik "Nepszabadsag".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry już formalnie przewodzą Unii

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 12:00
Węgry przejęły w czwartek formalnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń