Związek partnerski - tak czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2011 19:20
O tym, czy potrzebna jest ustawa o związkach partnerskich, dyskutują Jadwiga Wiśniewska z PiS i Katarzyna Piekarska z SLD.
Audio

– Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego wcale nie jest kontrowersyjny. Jedyne, co mogłoby w nim wzbudzać kontrowersje, to możliwość adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Ale takiego zapisu nie ma – tłumaczy Katarzyna Piekarska z SLD. Przekonuje, że nowe prawo dotyczyłoby codziennych, zwykłych spraw dwojga ludzi. I dodaje, że jest zniesmaczona zajadłymi atakami na projekt i odmową prac nad projektem ze strony prawicy.

Jadwiga Wiśniewska z PiS uważa, że istnieją już uregulowania prawne, które pozwalają ludziom żyjącym w związkach nieformalnych uczynić się nawzajem spadkobiercami czy upoważnić do zasięgania informacji o stanie zdrowia.

– PiS jest przeciwne temu projektowi, gdyż uważa, że państwo powinno wspierać rodzinę – podkreśla posłanka. Jej zdaniem dyskusyjny jest tryb jednostronnego rozwiązania związku partnerskiego, np. poprzez wysłanie pocztą powiadomienia. Zwraca uwagę, że projekt nie reguluje kwestii dzieci poczętych w związku partnerskim, a w przypadku rozpadu nie przewiduje alimentów dla strony, która poświęciła się ich wychowaniu.

>>>Pełny zapis debaty do przeczytania

Zdaniem Piekarskiej już w tej chwili nie ma problemu z ustalaniem ojcostwa czy alimentacją dzieci urodzonych w związkach nieformalnych, wiec nie ma potrzeby tego dodatkowo kodyfikować. Przyznaje natomiast rację, że w wypadku rozwiązania związku przez jedną ze stron powinna być możliwość odwołania do sądu.

– Ten projekt został wyciągnięty przez lewicę na użytek gry wyborczej – twierdzi Wiśniewska. A ewentualne poparcie Platformy tłumaczy chęcią odebrania elektoratu SLD.

W jej opinii projekt jest prawnym bublem i ani ona, ani jej ugrupowanie nie chcą nad nim pracować. A komisja polityki społecznej powinna się zająć zmianą progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej, by ograniczyć liczbę głodnych dzieci. W tej kwestii zgadza się z nią Katarzyna Piekarska, która również twierdzi, że to sprawa niecierpiąca zwłoki.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Czytaj także

Sejmowe komisje: gej może być tatą zastępczym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2011 12:10
Senatorowie chcieli zabronić homoseksualistom adopcji dzieci. W środę poprawkę drugiej izby odrzuciły sejmowe komisje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi przeciw legalizacji związków partnerskich

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2011 15:47
Małżeństwo jest naturalnym związkiem mężczyzny i kobiety - podkreślają biskupi w oświadczeniu po obradach Konferencji Episkopatu Polski .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślub kontra konkubinat

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 04:58
Dlaczego młodzi ludzie coraz rzadziej chcą brać ślub? Zdaniem Miłosza Brzezińskiego dlatego, że "chcemy być razem, ale nie chcemy czuć, że musimy być razem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o związkach partnerskich pod publiczkę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 08:27
Ewa Kierzkowska (PSL): Projekt ustawy o związkach partnerskich został złożony w ostatniej chwili, ponieważ mamy już kampanię do parlamentu. Jest za mało czasu, by nad nim rzetelnie popracować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poszukiwaniu żony wysyłają na Wschód

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 15:41
Podróże do Rosji, Białorusi i na Ukrainę w poszukiwaniu żony stały się ostatnio bardzo popularną ofertą hiszpańskich agencji matrymonialnych.
rozwiń zwiń