Litwini w Polsce jak Polacy na Litwie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2011 20:14
Czy w Polsce budzą się demony nacjonalizmu? O kontrowersjach związanych z mniejszościami narodowymi rozmawiają goście Pawła Wojewódki.
Audio

Zdarzenie w Puńsku, gdzie zamalowano litewską część dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, to według Roberta Wiaktora z Litewskiego Centrum Kultury Ludowej w Puńsku "wybryk chuligański z nacjonalistycznym aspektem". Z kolei poseł Marek Ast, przewodniczący sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych, uważa, że to zwykły akt wandalizmu, a stwierdzenie, że w Polsce budzą się demony nacjonalizmu, jest przesadzone. Goście "Popołudnia z Jedynką" spierają się, czy była to akcja zorganizowana.

Wiaktor narzeka, że polskie ustawodawstwo nadaje przywileje mniejszościom tylko w gminach, gdzie jest powyżej 20 proc. mieszkańców innej narodowości. Poseł Ast tłumaczy, że dotyczy to tylko części przywilejów, jak np. dwujęzycznych tablic, zaś np. ze specjalnych dotacji na działalność kulturalną mogą korzystać wszyscy. Przedstawiciel mniejszości przekonuje jednak, że w praktyce jest inaczej: ostatnio zlikwidowano np. litewski program w telewizji.

Z kolei Wiaktor uważa, że w codziennym życiu przedstawiciele mniejszości litewskiej nie odczuwają niechęci i nie czują się zastraszeni. Funkcjonuje kilka szkół z litewskim językiem wykładowym, które korzystają ze zwiększonych dotacji z funduszy Skarbu Państwa.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Czytaj także

Zniszczono tablice z litewskimi napisami

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 12:00
Kilkanaście tablic z litewskimi nazwami miejscowości w gminie Puńsk (Podlaskie), zamieszkiwanej przez mniejszość litewską, zostało w poniedziałek oblanych czerwoną i białą farbą przez nieznanych sprawców -
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza śledztwo ws. zamalowania litewskich napisów

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 11:33
Sejneńska prokuratura wszczęła śledztwo ws. zamalowania litewskich tablic w miejscowości Puńsk. Wojewoda powołał w tej sprawie specjalną grupę, w skład której wchodzi m.in. ABW.
rozwiń zwiń