Prezydent nie może zakazać demonstracji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 13:05
Marcin Święcicki (poseł PO): Ulice i place miast od starożytnej Grecji służyły ludności do manifestowania swoich poglądów.
Audio

Były prezydent Warszawy odnosi się do sytuacji z 11 listopada. Przypomina demonstracje, jakie w latach 90. urządzął w stolicy Andrzej Lepper, i wyjaśnia, że prezydent miasta nie może ich zakazać. Zaznacza jednak, że pasami drogowymi dysponuje wojewoda, więc przy głównych arteriach konieczna jest współpraca urzędów. Gość radiowej Jedynki podkreśla, że w wypadku demonstracji Leppera chodziło o paraliż ruchu w mieście, natomiast teraz – głównie o zniszczenia, demonstracja przekształciła się bowiem w demonstrację siłową.

– Można było te grupy bardziej rozdzielić. Coś było nie w porządku z pilnowaniem przez policję wozów transmisyjnych – stwierdza były prezydent Warszawy. Ocenia, że zabrakło natychmiastowej reakcji policji.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Marcin Święcicki, ekonomista, doradca ekonomiczny prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa mówił także o decyzji agencji Moody's, która obniżyła do "negatywnej" perspektywę dla polskiego systemu bankowego, co oznacza, że będzie trudniej o kredyty. – Jestem trochę zaskoczony tą oceną. W porównaniu z innymi systemami, nasz trzyma się stosunkowo nieźle. Nasz nadzór szybko reagował na rozmaite ryzyka i sytuacje poszczególnych banków. Nie mamy złych aktywów. Nasz system bankowy lepiej się trzyma niż inne systemy w Europie – mówi Marcin Święcicki.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(ed)

Czytaj także

Polska podzielona

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:43
Jan Lityński (doradca Prezydenta RP): To, że Polacy 11 listopada stanęli po dwóch stronach barykady, jest bardzo smutne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD: dlaczego władze stolicy na to pozwoliły?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:00
Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie wniosek o informację rządu na temat wydarzeń 11 listopada w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szykują się zmiany. Koniec z zamieszkami?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:46
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego ma do końca tygodnia przygotować propozycje zmian prawnych, które zapobiegną zamieszkom ulicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To policzek wymierzony społeczeństwu"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 19:00
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyraziło "głębokie oburzenie w związku z napaściami, biciem, zastraszaniem kolegów, niszczeniem i kradzieżą dziennikarskiego sprzętu". Chodzi o wydarzenia z 11 listopada.
rozwiń zwiń