Kto sprowokował zamieszki 11 listopada?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 19:34
Nie zapraszajcie Niemców, by nas bili! – apeluje poseł PiS. A wy nie zapraszajcie kiboli na ulice – kontrują zwolennicy Kolorowej Rzeczpospolitej.
Audio

Źle się stało, że prezydent Gronkiewicz-Waltz nie odmówiła zgody na przeprowadzenie zgromadzenia, do czego miała prawo – mówi Dariusz Joński (SLD). – Dlatego złożyliśmy wniosek do premiera, aby do końca wyjaśniono cała sprawę. Paliły się samochody, ludzie się chowali się przed chuliganami, a premier był na koncercie! Niby sądy pracowały całą dobę, ale w rezultacie skazano tylko trzy osoby – oburza się Joński. Dodaje, że wniosek, oprócz SLD, popiera tylko Ruch Palikota.

Marcin Kierwiński (PO) twierdzi, że zakazanie zgromadzenia wcale nie jest takie łatwe. Jego zdaniem trzeba znowelizować prawo dotyczące zgromadzeń, m.in. zakazać zakrywania twarzy. Broni reakcji premiera Tuska. – To niepoważne, by oczekiwać od szefa rządu, by kierował akcją przeciwko chuliganom na ulicach – mówi.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota uważa, że wcześniej PiS poparło zorganizowany bandytyzm na stadionach, więc teraz powinno się wstydzić. Przypomina "Starucha", lidera kiboli, za którym wstawiało się PiS. Jego zdaniem to partia Kaczyńskiego stworzyła taką atmosferę, by stadionowy bandytyzm przeniósł się na ulice.

Arkadiusz Czartoryski z PiS uważa, że jego przedmówca manipuluje faktami i zgrabnie ucieka od rzeczywistego przebiegu wydarzeń. – Na stronie Porozumienia 11 Listopada ukazało się zaproszenie dla Niemców, łącznie z instrukcją na okoliczność rozróby – mówi. Apeluje do wszystkich, by na przyszłość nie zapraszali Niemców, by bili Polaków.

Józef Zych (PSL) przypomina przedwojenną historię obchodów 11 listopada. – Jeżeli mówimy, że należy ograniczyć np. prawo do zakrywania twarzy, to wcale nie jest to proste. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego może to się okazać niekonstytucyjne – przewiduje polityk PSL. Jego zdaniem TK  powinien bardziej uwzględniać okoliczności społeczne, a nie tylko literę prawa.

Politycy wszystkich opcji są też za tym, by przywrócono orła na koszulkach polskich piłkarzy.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

>>>Przeczytaj cały zapis Debaty

Czytaj także

Polska podzielona

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 13:43
Jan Lityński (doradca Prezydenta RP): To, że Polacy 11 listopada stanęli po dwóch stronach barykady, jest bardzo smutne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SLD: dlaczego władze stolicy na to pozwoliły?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 14:00
Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie wniosek o informację rządu na temat wydarzeń 11 listopada w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupy rekonstrukcyjne oburzone atakiem 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 18:50
Przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych, którzy uczestniczyli w paradzie 11 listopada w stolicy, m.in. poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS) są oburzeni atakiem bojówek na uczestników parady, a także zmianą trasy jej przemarszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To policzek wymierzony społeczeństwu"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 19:00
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyraziło "głębokie oburzenie w związku z napaściami, biciem, zastraszaniem kolegów, niszczeniem i kradzieżą dziennikarskiego sprzętu". Chodzi o wydarzenia z 11 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwik Dorn: w PiS poniósłbym straty

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 08:20
Poseł niezrzeszony Ludwik Dorn nie chce wrócić do Prawa i Sprawiedliwości. Nie chce też krytykować tej partii. Twierdzi, że powtarzanie oskarżeń nic nie zmieni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent nie może zakazać demonstracji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 13:05
Marcin Święcicki (poseł PO): Ulice i place miast od starożytnej Grecji służyły ludności do manifestowania swoich poglądów.
rozwiń zwiń