PiS chce wojować kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 12:15
Dariusz Joński (SLD): Politycy PiS chcą wykorzystać kryzys, który jest w Unii Europejskiej, do tego, aby przestraszyć Polaków.
Audio
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Zdaniem gościa Jedynki, między innymi dlatego Prawo i Sprawiedliwość nawołuje Polaków do wzięcia udziału w marszu niepodległości 13 grudnia.

Jak tłumaczył Dariusz Joński, politycy Prawa i Sprawiedliwości od samego początku, już kiedy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, mówili o tym, że to zagrozi niepodległość i suwerenność kraju. – Jesteśmy w Unii już kilka lat i ani suwerenność, ani niepodległość specjalnie nie jest zagrożona – stwierdził gość Jedynki. Zdaniem polityka to, co robi PiS, jest przejawem nieodpowiedzialności tej partii. – Dzisiaj potrzeba mocnej Unii Europejskiej. Takiej, która przeciwstawi się i Stanom Zjednoczonym, i Chinom. W innym przypadku, jeśli projekt Unii Europejskiej się nie powiedzie, to straci na tym również nasz kraj – dodał. Podkreślił, że politycy prawicy muszą zdać sobie sprawę z tego, że tylko Unia Europejska i mocna gospodarka wszystkich krajów Wspólnoty mogą spowodować, że rozwój gospodarczy w Polce też będzie szybszy.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Gość Jedynki odniósł się także do sytuacji swojej partii. Coraz częściej mówi się o tym, że politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej będą przechodzić do Ruchu Palikota. Grzegorz Walkiewicz, lider młodzieży i wiceprzewodniczący śródmiejskich warszawskich struktur Sojuszu zawieszonych przez władze, rozesłał do mediów list, w którym oświadczył, że kończy dziesięcioletnią przygodę z SLD. – Pana Grzegorza, który rozsyłał te listy, widziałem już od tygodnia na korytarzach, gdy pukał do gabinetu pana Palikota, więc to było przygotowywane – stwierdził. Joński zaprzeczył, jakoby SLD łączyło się z Ruchem Palikota. Podkreślił, że jego partii nie grozi rozpad.

Dodał, że odnosi wrażenie, jakby Janusz Palikot z Donaldem Tuskiem zawiązali porozumienie, które ma na celu "wykończenie" Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – To się nie uda. Pan Palikot od samego początku proponuje rzeczy, które są niemożliwe do zrobienia. Albo chce zdjąć krzyż, gdzie wie, że nikt na to się nie zgodzi, albo chce zdelegalizować PZPN, co by oznaczało, że nie mielibyśmy Euro, chce legalizować sutenerstwo – tłumaczył. Zdaniem Dariusza Jońskiego Palikot robi to wszystko po to, aby odwrócić uwagę Polaków od problemów finansowych i od tego, co robi rząd i Donald Tusk.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(mb)

We wtorek  (06.12.) o godz. 18.10 zapraszamy na debatę na temat kryzysu w Polsce i Unii Europejskiej. Udział w niej wezmą czołowi polscy politycy.

Czytaj także

Janusz Palikot - nowy idol nastolatków?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 18:41
Ruch Palikota wygrał wybory w gimnazjach i w szkołach ponadgimnazjalnych, zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach akcji "Młodzi głosują".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma wpadła w dołek po expose

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 08:43
Zapowiedzi cięć kosztują - Platforma straciła 8 procent w porównaniu z sondażem z początku listopada, sprzed expose premiera Donalda Tuska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent na czele marszu 11.11? Politycy podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2011 11:50
PO i PSL popiera pomysł Bronisława Komorowskiego. Politycy PiS, Solidarnej Polski i Ruchu Palikota są krytycznie nastawieni. SLD "docenia dobrą wolę" prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa: kara życia trudniejsza od kary śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 10:10
Laureat pokojowej Nagrody Nobla jest przeciwny karze śmierci, którą w ubiegłym tygodniu zaproponowało jako zmianę w Kodeksie Karnym PiS.
rozwiń zwiń