Jaka Unia - federacja czy Europa Ojczyzn?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2011 18:00
Czy Europa powinna być związkiem państw narodowych, jak chce prawica, czy ściślejszą federacją, co proponuje m.in. Platforma - zastanawiają się politycy.
Audio
Jaka Unia - federacja czy Europa Ojczyzn?
Foto: Phl59/Wikimedia Commons/CC

– Minister Sikorski zaproponował, w trybie naruszającym konstytucję, zmianę koncepcji polskiej obecności w UE: z Europy Ojczyzn na federację – mówi Jarosław Kurski z "Solidarnej Polski". Jego zdaniem obecne kłopoty wspólnoty wynikają z tego, że połowa państw była nieprzygotowana na przyjęcie wspólnej waluty, ale przeforsowano to w imię szybszej integracji. Więc pomysł zacieśniania Unii jest kiepski.

Tadeusz Iwiński z SLD uważa, że Europa jest małym kontynentem ("to tylko 500 mln ludzi") zagrożonym marginalizacją. – Jeśli nie będzie ścisłej integracji, to za 20 lat będzie się liczył Pekin, Waszyngton, Moskwa, a o jakimś G7 nikt nie będzie pamiętał – tłumaczy polityk lewicy. Podkreśla, że nie ma – i być nie może Unii Europejskiej bez euro.

>>>Przeczytaj cały zapis Debaty

– Eurogrupa mimo wszystko się rozwija. Mimo kryzysu ma przyrost gospodarczy na poziomie 1 proc., podczas gdy inne kraje zanotowały spadek o 20-30 proc. – tłumaczy Marek Rocki z PO. Dodaje, że w naszym interesie jest, żeby europejska gospodarka przetrwała, bo to nasz największy partner gospodarczy. Rząd, jak twierdzi Rocki, robi wszystko w tym kierunkub – stąd wystąpienie min. Sikorskiego.

Zgadza się, że w naszym interesie jest pokonanie kryzysu w UE, Jerzy Żyżyński z PiS. Uważa natomiast, że gwałtowne zmiany w takim czasie, pośpieszne eksperymentowanie, mogą dać odwrotny efekt. – Zachowanie autonomii w ramach UE jest konieczne. Niektóre stany w USA mają w niektórych sprawach większą niezależność niż kraje Unii – mówi.

Jarosław Górczyński z PSL uspokaja, że nie grozi nam zatracenie suwerenności. – Nie straszmy dziś społeczeństwa rozpadem UE, bo do tego nie dojdzie – twierdzi przedstawiciel ludowców. W jego opinii, nawet gdyby UE się rozpadła, to polskie społeczeństwo może na tym skorzystać. – My, Polacy jesteśmy przyzwyczajeni do kryzysu, dlatego nasze PKB rośnie – udowadnia.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(lu)

Czytaj także

Grecka tragedia i włoska farsa?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2011 12:15
Grecy zaczęli testować wytrzymałość Unii Europejskiej – uważa prof. Krzysztof Opolski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duma z Sikorskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 13:00
Paweł Olszewski (PO): Wystąpienie Radosława Sikorskiego w Berlinie zostało bardzo dobrze odebrane przez społeczność międzynarodową. Jestem z niego dumny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To będzie lepsza unia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2011 14:01
Prof. Roman Kuźniar (doradca Prezydenta RP): Polski rząd powinien jasno zadeklarować, że w 2014 r. przystępujemy do strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waszczykowski: Koniec strefy euro to nie katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 08:58
Witold Waszczykowski uważa, że rozpad strefy euro nie byłby katastrofą, pociągałby za sobą koszty, jednak długofalowo mógłby okazać się korzystny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europie brakuje wizjonerów (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 09:24
Piotr Wawrzyk (politolog): Unijni politycy nie mają pomysłu, w którą stronę poprowadzić Unię.
rozwiń zwiń