Przyjaźń to najdroższe, co można dać potrzebującej osobie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 18:12
Samotność to jedna z najcięższych dolegliwości, na którą cierpią osoby przebywające w Domach Opieki Społecznej.
Audio
  • Przyjaźń to najdroższe, co można dać potrzebującej osobie

Pustkę w życiu takich osób mogą wypełnić wolontariusze. Rozmowa, wizyta chociaż raz w tygodniu, telefon czy spacer dla osób starszych, często schorowanych, znaczy bardzo dużo. W ramach cyklu "Aktywna integracja" o najskuteczniejszych sposobach niesienia pomocy opowiada Maryla Jarzęcka, dyrektor DPS pod Brzozami. – Wolontariat to często uzupełnienie pracy socjalnej – tłumaczy gość Jedynki.

Podkreśla, że największym darem, jaki może ofiarować wolontariusz osobie przebywającej w Domu Opieki Społecznej, to swój czas. Samotne osoby nie pragną niczego bardziej niż rozmowy z drugą osobą. Dlatego, jak zauważa dyrektor Jerzęcka, każde odwiedziny są zawsze mile widziane. Zwłaszcza w przypadku osób przewlekle chorych, które nie wychodzą ze swoich pokoi. – Towarzyszenie im we wspólnym wypiciu kawy, herbaty, odwiedziny z okazji imienin to najlepsze, co może zrobić wolontariusz – zaznacza gość Jedynki.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(mb)

Zobacz więcej na temat: Rozmowy Jedynki kawa

Czytaj także

"Mamy z czego być dumni w Unii Europejskiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 17:36
Polska jako członek UE była jedynym krajem który obronił się skutecznie przed kryzysem, i dlatego może być natchnieniem dla innych krajów członkowskich - podkreślił prezydent zwracając się do uczestników Prady Schumana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość nie radość? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 08:15
Prof. Piotr Błędowski (kierownik projektu "PolSenior"): wyniki badań nie potwierdzają powszechnej opinii, że osoby starsze to osoby pesymistyczne, zgryźliwe i pesymistycznie nastawione do świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc społeczna to dawanie wędki, a nie ryby

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 08:52
Zadaniem pracowników socjalnych nie jest opieka nad potrzebującymi, ale fachowa pomoc w uzyskiwaniu przez nich samodzielności - przekonuje Barbara Kucharska z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariusze w sieci

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2011 22:00
Wirtualny wolontariat ułatwia pomaganie. Jak się włączyć w to działanie w sieci? I co możemy zrobić dla innych siedząc przed komputerem? Podpowiadamy.
rozwiń zwiń