Książka telefoniczna też może być natchnieniem

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 14:15
Skromny utwór Agnieszki Osieckiej "Widzisz mała” natchnął twórców Teatru Polskiego Radia. - Wszystko może stać się inspiracją dla dobrego słuchowiska - mówi Janusz Kukuła.
Audio
  • Janusz Kukuła: Książka telefoniczna też może być natchnieniem

Po raz pierwszy w historii teatru piosenka stała się podstawą utworu dramatycznego. Na niecodzienny pomysł wpadł aktor Stanisław Załuski, który kocha piosenki Agnieszki Osieckiej.

- Przyjaźń Załuskiego z początkującym pisarzem Piotrem Cieńskim, którego aktor namówił do napisania słuchowiska do piosenki, zaowocowała właśnie na antenie Polskiego Radia - mówi w Jedynce Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Niedługi utwór Osieckiej, który przepięknie wykonuje Magda Umer, ma bardzo bogatą treść, którą autorzy skrzętnie wykorzystali.

- Drań, o którym śpiewa Umer, jest na scenie prawdziwym draniem z krwi i kości - podkreśla Janusz Kukuła. - Postawa głównej bohaterki została dla potrzeb słuchowiska trochę zmieniona, ale antena rządzi się swoimi prawami, musiało to się spinać dramaturgicznie - wyjaśnia dyrektor.  

Opowiedzenie historii w krótkim czasie w radiu, tak aby była zrozumiana przez słuchaczy, jest ogromnym wyzwaniem.

- Na szczęście udało nam się uzyskać ten sam efekt: w słuchowisku jest drań i tyle - dodaje z uśmiechem Kukuła.

Rozmawiał Paweł Sztompke.

(ah)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pasją muzyka, miłością aktorstwo

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 12:00
Anna Dereszowska jest jedną z najlepszych aktorek i, według wielu, najpiękniejszą twarzą polskiej kinematografii. Solowa płyta odsłania nowe, nieznane oblicze słynnej artystki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Józefowicz robi teatr 3D (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2011 09:00
Reżyser przygotowuje spektakl XXI wieku. To będzie widowisko, jakiego jeszcze nie było, ze sprzętem, który do tej pory w teatrze nie był wykorzystywany.
rozwiń zwiń