Dobro dziecka przede wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 16:15
Magdalena Kochan (PO): Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w sposób absolutnie jednoznaczny stoi po stronie dziecka i jego rodziny.
Audio

To jest ustawa napisana dla dzieci, które w Polsce w sytuacji, kiedy dość łatwo z jakichkolwiek kłopotów rodzinnych były odsyłane do pieczy zastępczej, muszą zacząć być chronione – tłumaczyła posłanka Platformy Obywatelskiej, która była gościem Jedynki.

Magdalena Kochan podkreśliła, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej to ustawa dla dzieci, a nie dla ośrodków adopcyjnych, nie dla wychowawców w placówkach wielofunkcyjnych i pracowników Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie. Dodała, że w myśl nowego prawa, dziecko, jego problem i prawo do wychowywania się w swojej biologicznej rodzinie są najważniejsze. – Społeczeństwo ma obowiązek w odpowiednim momencie wkraczać w problemy rodzinne na wniosek tej rodziny, by wspomóc ją w organizacji życia rodzinnego, w pieczy nad dziećmi, by pomóc rodzicom, którzy sobie z tym nie radzą – tłumaczyła Kochan. Gość Jedynki poinformowała, że w wyniku ustawy pojawił się nowy zawód: asystent rodziny. – To jest taki przyjaciel, łącznik rodziny z różnymi instytucjami – definiowała.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Nadmieniła, że w sytuacji, kiedy dziecko nie będzie mogło wychowywać się w swojej rodzinie, będzie trafiało do pieczy zastępczej, za którą odpowiedzialne są powiaty samorządowe. – To one organizują zastępczą pieczę rodzinną – wskazała polityk.

Magdalena Kochan wyraziła także opinię, iż domy dziecka, przy największym nawet zaangażowaniu osób tam pracujących, są jedynie instytucją. – Nie są mamą, tatą, ciocią, wujkiem przyszywanym, ale są panią, panem pracującym przez osiem godzin z tym dzieckiem – dodała.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(mb)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rodziny zastępcze

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 21:00
W dzisiejszym Klubie Trójki porozmawiamy o sytuacji rodzin zastępczych. Dlaczego są one potrzebne? Z jakich powodów ludzie decydują się na rodzicielstwo zastępcze? Na czym polegają ich radości, a na czym troski? Do usłyszenia po 21.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rodziny zastępcze potrzebują wsparcia"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2010 10:39
Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce zachęca do udziału w akcji "Podaruj dzieciom święta z rodziną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adopcja krok po kroku: ważne pytania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 10:05
Czy jako osoba samotna mogę adoptować dziecko - m.in na to pytanie odpowiada Monika Jagodzińska, dyrektor Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego TPD w Warszawie, oraz Zofia Dłutek, szefowa warszawskiego Katolickiego Ośrodka Adopcyjno – Opiekuńczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z nowym prawem adopcja będzie trudniejsza, nie łatwiejsza

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 06:29
Prawo, które wchodzi w przyszłym roku, miało ułatwiać adopcję, a ją utrudnia. Przez nowe przepisy spadnie liczba ośrodków adopcyjnych.
rozwiń zwiń