Sprawiedliwie, czyli jak?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 20:31
Czy likwidacja KRUS to lekarstwo na kryzys i czy min. Arłukowicz powinien odejść - spierają się politycy ze wszystkich ugrupowań parlamentarnych.
Audio

Andrzej Rozenek (Ruch Palikota) jest przekonany, że trzeba zlikwidować KRUS. - Wszyscy tak samo pracujemy i powinniśmy płacić taką samą składkę od dochodów - mówi. Dodaje, że dodatkową korzyścią będzie zlikwidowanie aparatu biurokratycznego KRUS. Zdaniem Mieczysława Kasprzaka (PSL) oczywiście wszyscy powinni płacić składkę sprawiedliwie. - Dotychczasowy system KRUS był dobry - twierdzi, tłumacząc, że w przypadku rolników koszty uzysku są wyższe. - Chodzi o 11 mln zł miesięcznie, to nie uratuje kraju od kryzysu - dodaje.

Adam Rogacki (PiS) krytykuje, że jedyne pomysły rządu na obronę przed kryzysem to sięganie do kieszeni Polaków. - Nie szuka za to oszczędności u siebie - mówi. Sekunduje mu Andrzej Dera z Solidarnej Polski. - Rząd przedstawia takie propozycje, jakby nie rządził przez ostatnie cztery lata - mówi. Uważa, że zaprzepaszczono szansę na reformę finansów publicznych. Dariusz Joński (SLD) przypomina, że PO nie przedstawiło jeszcze konkretnego projektu ustawy dotyczącej reformy ubezpieczeń społecznych. - Problem jest ogromny, a rząd się tym tematem nie zajmuje - mówi.

Paweł Olszewski z PO przestrzega przedmówcę, że Leszek Miller może go zdymisjonować, gdyż były premier ma inne zdanie. - Problem walki z kryzysem trzeba oceniać z dwóch perspektyw: nie tylko polskiej, ale także europejskiej - tłumaczy. Chce mu się "śmiać i płakać", gdy słyszy rady PiS. - Gdybyśmy ich słuchali, bylibyśmy dziś na miejscu Grecji - przekonuje.

>>>Przeczytaj pełny zapis Debaty

Politycy komentują też wniosek PiS o odwołanie ministra Bartosza Arłukowicza. - Teraz widać, po tych lekarstwach, które miały być po 3 zł, jak fachowa była minister Kopacz - mówi Rogacki. Andrzej Dera dodaje, że SP popiera wniosek, argumentując, że Arłukowicz jest posłem Platformy, a ta jest odpowiedzialna za bałagan. Z punktu widzenia Ruchu Palikota najgorsze jest to, że - jak mówi Andrzej Rozenek - ministerstwo oszukuje pacjentów. - Nie jest prawdą, że leki nie zdrożały, że apteki podpisały umowy z NFZ - wylicza.

SLD chce, by minister Arłukowicz "wypił piwo, którego nawarzył". - Odwołanie go teraz nic pacjentom nie da - przekonuje. Andrzej Joński daje mu czas do końca tygodnia i ma nadzieję, że dojdzie wówczas do debaty. Jeśli nie, SLD poprze wniosek. Mieczysław Kasprzak przypomina opozycji, że za ich czasów "też takie rzeczy się działy", a reformę trzeba wdrożyć dla dobra pacjentów. Paweł Olszewski oburza się, że opozycja murem stoi za koncernami farmaceutycznymi.

Z kolei za referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego opowiadają się PiS, SP i SLD. Dariusz Joński uważa, że warto pytac Polaków o zdanie. Przeciw są PO, PSL i Ruch Palikota, które uznają pytanie za zbyt skomplikowane.

Rozmawiał Paweł Wojewódka.

(lu)

Czytaj także

Śmieszno i straszno

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 11:41
Paweł Graś (rzecznik rządu): Zachęcam wszystkich, by zapoznali się z "Raportem o stanie państwa" Jarosława Kaczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Składka ryczałtowa to sprawiedliwa emerytura

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 13:11
Mieczysław Kasprzak (PSL): Reforma KRUS miałaby polegać na wprowadzeniu w miejsce obecnego ubezpieczenia rolników ryczałtowej składki wspólnie z podstawową emeryturą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z ubezpieczeniami społecznymi rolników?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 15:40
Reforma KRUS miałaby polegać na wprowadzeniu w miejsce obecnego ubezpieczenia rolników ryczałtowej składki wspólnie z podstawową emeryturą - mówi Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki z PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd zamyka usta Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 12:15
Jan Dziedziczak (PiS): To jest kampania mająca na celu pokazanie Polakom, że zamyka się im usta. Polacy o tym samym, co usłyszeć będzie można w spotach, rozmawiają na ulicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Emerytury będą wypłacane dopóki my rządzimy"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2011 18:03
Jacek Rostowski zapewniał w Sejmie, że rząd przewidywał kryzys i się do niego przygotował.
rozwiń zwiń