Poseł PSL chce likwidacji OFE

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2012 17:29
Jan Łopata (PSL): Kolejny rok OFE straciły nasze pieniądze. Mam zamiar zapytać w Sejmie, co dalej z Funduszami.
Audio

– Tak dalej być nie może – grzmi poseł PSL Jan Łopata. Parlamentarzysta poinformował w radiowej Jedynce, że w minionym 2011 roku Otwarte Fundusze Emerytalne poniosły straty. – Straciły nasze pieniądze, które via ZUS odprowadzamy na ich rachunki – mówi poseł.

Poseł zwraca uwagę, że w projekcie budżetu zarezerwowano 43 miliardy złotych na obsługę zadłużenia. Przekonuje, że państwo w dużej mierze generuje dług, utrzymując nieefektywne OFE. – My się tu zadłużamy, więc trzeba z OFE zrobić porządek – podkreśla.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Jan Łopata ostrzega, że za chwilę problemy będą miały samorządy, ponieważ minister finansów narzucił im limity zadłużenia. Wpłynie więc to na ich rozwój, a w zasadzie na zahamowanie rozwoju. Jego zdaniem zamrażanie inwestycji jest groźne dla Polski i Polaków. Daje przykład obwodnicy Lublina. Ministerstwo poinformowało, że samorządowi nie da pieniędzy na wkład w pozyskanie funduszy na drogi dojazdowe. – Więc bęziemy mieli obwodnicę, do której nie będzie można dojechać – denerwuje się poseł.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(ag)

Czytaj także

Trybunał unijny: Polska złamała prawo ws. OFE

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 12:08
Polska złamała unijne prawo zabraniając Otwartym Funduszom Emerytalnym swobodnie inwestować za granicą. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To był fatalny rok dla OFE, znów zanotowały stratę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 10:53
Otwarte fundusze emerytalne zakończyły ubiegły rok ze stratą, która wyniosła przeciętnie 4,8 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktywa OFE rosną najwolniej w historii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 12:46
Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w grudniu o 2,2 mld zł do 224,7 mld zł. W całym 2011 roku wartość aktywów OFE wzrosła o 1,6 proc.
rozwiń zwiń