Zwróćmy się w stronę ojców teatru

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 17:27
Andrzej Seweryn (dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie): Nie potrzebuję gadżetów współczesności, żeby dotyczyło mnie słowo wypowiedziane w teatrze.
Audio
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: Jarosław Kruk/Wikimedia Commons

– Młoda sztuka reżyserska również ma prawo bytu w Teatrze Polskim. Tak się już dzieje, ja nie odwracam się od młodych twórców teatralnych, wprost przeciwnie. Gdybym otrzymał jakiś wielki tekst, który mówiłby o nas w sposób poważny, dogłębny, to naprawdę nie wahałbym się, żeby go wystawić. Nie wolno mi powiedzieć, że takie teksty się nie pojawiają. Ale ja na razie takiego nie przeczytałem – zauważył Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, który obchodzi w tym roku 99-lecie istnienia.

W radiowej Jedynce ("Popołudnie z Jedynką") podkreślał, że należy sobie zdać sprawę z tego, że jeśli na scenie występują aktorzy przebrani w XVII-wieczne stroje, to nie znaczy, że słowa, które wypowiadają bohaterzy tej sztuki, nas nie dotyczą.

– Dla mnie osobiście słowo wypowiadane w jakimkolwiek kontekście ze sceny jest słowem współczesnym. Po to, żeby być głęboko współczesnym, jako obywatel, jako myślący człowiek, warto zwrócić się w stronę ojców teatru: Arystofanesa, Sofoklesa czy Ajschylosa i zastanowić się, dlaczego i o czym pisali swoje sztuki, a mniej szukać siebie w nich – tłumaczył Andrzej Seweryn.

Rozmawiał Przemysław Szubartowicz.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teatr Polski według Seweryna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 12:00
Andrzej Seweryn zapowiada powrót do wielkich klasyków i do podejmowania dyskusji na temat wartości, które spychane są na margines.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czekając na nowego Becketta

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2011 13:24
Po obejrzeniu spektaklu „Szczęśliwe dni/Końcówka” w warszawskim Teatrze Polskim można mieć wrażenie, że gdzieś się już coś podobnego widziało. Warto poszukać nowego sposobu na reżyserowanie Samuela Becketta – uważa Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noc w Polskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 10:04
Mija 98 lat od pierwszej premiery w Teatrze Polskim w Warszawie. Jubileusz uczczą, wraz z publicznością, wybitni twórcy polskiej sceny teatralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolny Teatr z Mińska przełożył premierę w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 23:48
Premiera miała odbyć się w Teatrze Polskim w Warszawie w maju. Została przełożona z powodu represji, którym poddawani są białoruscy artyści. Muszą zalegalizować swój pobyt poza rodzimym krajem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera sztuki bliskiej Polakom: żona idealna

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 19:22
"Szkoła żon" Moliera z Andrzejem Sewerynem i Anną Cieślak w rolach głównych to najnowszy spektakl Teatru Polskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szkoła żon" Moliera w Teatrze Polskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 10:21
XVII-wieczną sztukę Moliera pt. "Szkoła żon" wyreżyserował jeden z najwybitniejszych francuskich reżyserów teatralnych Jacques Lassalle.
rozwiń zwiń