X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finanse domowe odc. 2 - W budżecie liczy się każda złotówka

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2009 08:40
Planowanie budżetu domowego powinniśmy zacząć od dokładnego notowania naszych wydatków przez miesiąc lub dwa. Samo zestawienie naszych wydatków i przychodów może dać wiele do myślenia.
Audio
Samo zestawienie naszych wydatków i przychodów może dać wiele do myślenia mówi dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej. - To ma pomóc zorientować się, czy wydatki są większe od osiąganych dochodów, czy też nie. Może się również okazać, że na coś wydajemy znacznie więcej, niż nam się wydawało. Możemy więc te wydatki ograniczyć, bo mogą one nie być konieczne.


Na przykład możemy zauważyć, że każdy przelew, którym opłacamy nasze co miesięczne faktury, ma swoją cenę. Regularnie płacimy przecież za gaz, wodę, energię elektryczną, wywóz śmieci, czynsz. Mamy także inne stałe i okazjonalne wydatki. Miesięczne prowizje mogą w sumie wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Jarosław Sadowski z Expandera obrazowo pokazuje ile można zaoszczędzić na kosztach przelewów: przychodząc do oddziału banku i zlecając przelew trzeba się liczyć z prowizją na poziomie 5 złotych, a dokonując wpłaty w banku, w którym nie mamy konta, taka prowizja może wynieść nawet 30 złotych.

Widać wyraźnie różnicę. A przecież  przelewy mogą być nawet za darmo. Najtańszym sposobem płacenia rachunków są konta internetowe. Przede wszystkim, w wielu przypadkach zlecając przelew w ogóle nie zapłacimy żadnej prowizji. Jeżeli już prowizje są naliczane, to zwykle chodzi o kwotę rzędu 50 groszy. A to taniej zarówno w porównaniu do opłacenia rachunku na poczcie, czy w sklepie.

Już w tej chwili zaoszczędziliśmy kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca. W ten sposób powinniśmy porównywać wszystkie nasze opłaty i wybierać najtańszych oraz najlepszych dostawców usług dla naszego gospodarstwa domowego.

Dobrze prowadzony budżet domowy wymaga od nas nie tylko racjonalizacji wydatków, ale także pewnej dyscypliny - podkreśla profesor Krzysztof Opolski. Szef doradców Prezesa NBP płaci rachunki od razu, dlatego, że zwlekanie często kosztuje, bo firmy naliczają kary za nieterminowe wpłaty. Profesor Opolski stara się spłacać bieżące rachunki, z biężących zarobków.

Nie warto zalegać z opłatami. Zapominalscy łatwo mogą trafić do centralnej ewidencji nierzetelnych dłużników nawet za  niezapłacenie  niewielkiego rachunku. Na listę można trafić, jeżeli z  zapłaceniem  rachunku na minimum 200 zł zwlekamy powyżej 60 dni, licząc od daty płatności. Zaległe opłaty to nie tylko dodatkowe koszty, ale także niepotrzebny kłopot - ostrzega Mariusz Hildebrand prezes Infomonitora BIG. - Niezapłacenie rachunku za prąd, gaz, czy telefon powoduje, że w przyszłości nie będziemy mogli wziąć kredytu, ani pożyczki.

Każde gospodarstwo domowe powinno mieć możliwość łatwego i szybkiego uzyskania kredytu  - w razie konieczności. Warto o tym pamiętać pilnując swojego budżetu domowego.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finanse domowe odc. 14 - Kredyt złotowy czy walutowy

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 08:40
Jeżeli ktoś nie ma oszczędności i nie jest pewny, czy będzie miał pracę za rok, to lepiej żeby miał kredyt złotowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc. 19 - dlaczego warto oszczędzać

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 08:40
Oszczędności przydają się wtedy, gdy los nas zaskakuje. Na wypadek choroby, a także, gdy trafi się okazja inwestycyjna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse domowe odc. 20 - Sposoby na oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 08:40
Bogactwo nie zwalnia z oszczędzania, a oszczędność może do niego prowadzić - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń