X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bezpieczne pieniądze w sieci - Monitoring i bezpieczeństwo transakcji

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 12:30
Osoby korzystające z bankowości elektronicznej, mają praktycznie stały dostęp do informacji o transakcjach realizowanych na ich kontach bankowych. Dobrą praktyką jest dość częste sprawdzanie swojego rachunku...
Audio

Robert Lidke: Posiadacze kont bankowych dostają raz w miesiącu wyciągi pokazujące wszystkie operacje jakie wykonano na ich rachunku. Tymczasem osoby korzystające z bankowości elektronicznej, mają praktycznie stały dostęp do informacji o transakcjach realizowanych na ich kontach bankowych.

Dobrą praktyką jest dość częste sprawdzanie swojego rachunku - doradza Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

 

Remigiusz Kaszubski: -Jednym z elementów bezpieczeństwa, które jest przypisane każdemu posiadaczowi, jest prawo przeglądania danych, które są związane z kontem internetowym, więc nie czekamy na zestawienie operacji, które do nas przychodzi raz w miesiącu, tylko staramy się od czasu do czasu logować na naszym koncie internetowym i sprawdzać czy wszystkie transakcje, które są uwidocznione w zestawieniu operacji, zostały dokonane przez nas.

 

R.L.: Jeśli zauważymy coś niepokojącego na naszym koncie - zastanówmy się czy jednak nie wykonaliśmy danej transakcji, albo - co już na pewno powinno nas zaniepokoić - czy nierozsądnie nie udostępniliśmy komuś naszych poufnych danych. To jest bardzo ważne, bo bank jest zobowiązany do zwrotu ukradzionych nam przez kogoś pieniędzy, ale nie zawsze - podkreśla Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich.

 

Piotr Balcerzak: -Trzeba uczciwie powiedzieć, że w sytuacji gdy klient przyczynił się w świadomy sposób do przekazania danych poufnych dotyczących sposobu identyfikacji uwierzytelnienia tożsamości w systemie bankowości internetowej danego banku, przekazał informacje na temat sposobu autoryzacji takiej transakcji - bank jest zwolniony z obowiązku, natomiast co do zasady, banki te pieniądze klientom zwracają.

 

 

R.L.: Najważniejsza jest nasza szybka reakcja po stwierdzeniu, że ktoś włamał się na nasze konto.

 

Remigiusz Kaszubski: -Jeżeli jesteśmy już pewni, że to nie my zrobiliśmy tą transakcję, to natychmiast informujemy o tym bank, czyli pokazujemy transakcję, mówimy, że takiej transakcji nie wykonaliśmy i rozpoczynamy procedurę reklamacyjną. Czyli zgodnie z umową i regulaminem, przekazujemy do banku naszą reklamację dotyczącą konkretnej albo konkretnych transakcji. No i wtedy czekamy na to, co zrobi bank. Oczywiście w tym samym czasie informujemy bank, że ktoś wszedł na nasze konto, skoro zrobił transakcję, czyli wykorzystał jakieś dane, miał dostęp do tego konta więc to konto powinno być w jakiś sposób zablokowane w obszarze operacyjnym. No i to też powinien zrobić bank, to jest obowiązek banku, żeby zapewnić bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunku.

 

R.L.: Nasza szybka reakcja pozwoli na szybkie złapanie złodzieja.

 

Piotr Balcerzak: -Jest taka możliwość i banki to skutecznie robią. Wynika to z faktu, że banki nabyły uprawnienie ustawowe w nowelizacji prawa bankowego z października 2009 roku, w wyniku którego mają prawo do blokowania środków na rachunku, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mają związek z przestępstwem w całości lub części. W takich okolicznościach, jeżeli zgłosimy informacje o kradzieży naszych środków, bank ma prawo powiadomić bank beneficjenta, zazwyczaj jest to osoba podstawiona, tzw. słup, o tym, że pieniądze zostały skradzione, po czym ten bank beneficjenta dokonuje blokady i ma obowiązek bezzwłocznego powiadomienia prokuratury o tej blokadzie i o podejrzeniach, które co do kradzieży zaistniały.

 

***Audycja zrealizowana we współpracy ze Związkiem Banków Polskich***

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczne pieniądze w sieci - Rozwój bankowości elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 12:30
Coraz częściej Polacy wybierają się na zakupy bez monet czy banknotów. A to wszystko dzięki komputerom, internetowi i bankowości elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne pieniądze w sieci - Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronic

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2009 12:30
Jeśli chcemy aby nasze transakcje przeprowadzane w internecie były bezpieczne musimy przede wszystkim dokładnie przeczytać naszą umowę z bankiem i regulamin prowadzenia rachunku z dostępem do internetu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne pieniądze w sieci – Zasady korzystania z bankowości elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2010 12:30
Internet jest bezpiecznym środowiskiem dla osób korzystających z bankowości elektronicznej pod warunkiem, że przestrzega się szeregu oczywistych zasad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezpieczne pieniądze w sieci - Transakcje kartami płatniczymi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 16:29
Używanie kart płatniczych w Internecie daje nam dodatkowe korzyści, o których wielu z nas nawet nie wie ...
rozwiń zwiń