Przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2010 07:40
Audio

Choć sprzedaż nowych samochodów wygląda mizernie, to przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się coraz lepiej. Dziś na Śląsku rozpoczyna się rozbudowa zakładów włoskiego producenta tarcz hamulcowych Brembo. Inwestycja warta jest 250 milionów złotych. W poniedziałek w Bielsku Białej rozpoczęła się produkcja nowoczesnych silników w fabryce Fiata. A to dopiero połowa roku.

- W najbliższym czasie inwestycji w branży motoryzacyjnej będzie przybywało - mówi Adam Woźniak z "Rzeczpospolitej". Zapowiedziane są rozmowy z General Motors. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych twierdzi, że największą pulę projektów, którymi się zajmuje stanowi motoryzacja. Również najnowszy raport firmy doradczej Ernst & Young stwierdza, że to branża motoryzacyjna będzie przyciągała inwestorów nie tylko do Polski, ale do całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Mimo kryzysu, branża motoryzacyjna stworzyła w Polsce największą liczbę miejsc pracy. To wszystko świadczy, że Polska będzie liczącym się krajem na mapie motoryzacyjnych inwestycji. Jednak efekt końcowy będzie zależał od tego, jakie zachęty dla inwestorów będziemy umieli stworzyć. Bo inne kraje regionu, zwłaszcza nasi sąsiedzi są dla nas dużą konkurencją.

Czytaj także

Polska mniej atrakcyjna dla inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2010 15:30
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy łatwiej odzyskają długi

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 08:40
Nowa Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która weszła w życie w poniedziałek, daje nowe możliwości odzyskiwania należności od dłużników - m.in. samorządom, które zlecają wykonanie usług komunalnych różnym wykonawcom, ale też oczekują uiszczenia zaległych opłat od osób fizycznych - wyjaśnia Mariusz Hildebrand Prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa zmniejszy deficyt i oszczędzi 300 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2010 15:30
rozwiń zwiń