X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziedziczenie składek emerytalnych

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 10:34
Po reformie emerytalnej i przekazaniu części składki ZUS-owi, dziedziczenie w ZUS ma odbywać się na takich samych zasadach, jak obecnie w OFE.
Audio

Jedną z większych zalet reformy systemu emerytalnego było dziedziczenie pieniędzy, zebranych w drugim filarze, czyli w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Dzięki temu przynajmniej część pieniędzy zgromadzonych przez oszczędzającego nie przepada w systemie, tylko trafia do rodziny. A składka emerytalna to prawie jedna piąta pensji.

Obecnie można odziedziczyć środki zgromadzone w OFE wyłącznie, kiedy zbierający nie przeszedł jeszcze na emeryturę - przypomina doktor Dariusz Stańko ze Szkoły Głównej Handlowej. Jeżeli członek OFE umiera, to połowa jego funduszu jest wypłacana w gotówce, a druga połowa jest przenoszona na konta emerytalne spadkobierców. Dziedziczenie nie ma, kiedy środki przeznaczamy na zakup renty dożywotniej.

Takie same zasady mają obowiązywać po reformie OFE w stosunku do funduszy, zapisanych na indywidualnych kontach w ZUS. - W ostatnich 11 latach OFE wypłaciły w gotówce ponad 800 milionów złotych - przypomina Stańko. Zwraca uwagę, że kiedy państwo przejmie te zobowiązania, to będzie musiało znaleźć na te wypłaty gotówkę, bo nie wystarczy zapis księgowy.

Środki zgromadzone w pierwszym filarze nie są dziedziczone, gdyż ZUS natychmiast wpłaty przeznacza na świadczenia dla obecnych emerytów. Natomiast w pełni dziedziczone są środki zgromadzone w trzecim filarze, czyli IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

- To jest dobrowolne ubezpieczenie, więc to są prywatne środki, które w każdej chwili można wycofać - podkreśla dr Stańko. Najwyżej utracimy tylko pewne przywileje podatkowe.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

(ag)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Dziedziczenie emerytur" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nikt nie wie, jaką dostanie emeryturę (zobacz wideo)

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 07:42
Aleksandra Wiktorow (b. prezes ZUS): Wysokość emerytury zależy od wielu nieprzewidywalnych dziś czynników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd poniesie konsekwencje za OFE

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2011 15:16
Witold Orłowski (ekonomista): Rząd kupuje sobie spokój finansowy na rok, dwa, a problem pozostaje nierozwiązany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te zmiany są zbyt krótkowzroczne

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 08:52
Prof. Stanisława Golinowska (ekonomistka): Młodzi są w bardzo trudnej sytuacji, muszą składać się na wypłaty dla obecnych emerytów i odkładać na swoje własne emerytury. A pracy brak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Graś: SLD poprze zmiany w OFE

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 10:21
Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, że rządowy projekt zmian w OFE zostanie szybko i sprawnie przeprowadzony przez parlament.
rozwiń zwiń