Zadbaj o swoją emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 08:40
Szwedzi, Szwajcarzy, Duńczycy,Holendrzy – oni wszyscy odkładają na starość, a Polacy?
Audio
Zadbaj o swoją emeryturę
Foto: fot. SXC

Niemal siedemdziesiąt procent obywateli wymienionych krajów odkłada pieniądze w prywatnych funduszach emerytalnych. W Polsce robi to zaledwie połowa i to jedynie w obowiązkowym drugim filarze.

Polacy nie odkładają na IKE. Nie korzystamy również z możliwości oszczędzania za pośrednictwem pracowniczych programów emerytalnych. To z czego nie potrafimy skorzystać my, świetnie sprawdza się w Europie. – Pracownicze programy emerytalne odgrywają w krajach Europy bardzo istotna rolę. Właściwie często dostarczają nawet połowę dochodów podczas starości. Tam odpowiedzialność pracodawcy za odpowiedni standard życia na emeryturze swoich pracowników jest zdecydowanie większa – tłumaczy dr Joanna Owczarek, SGH.

Polscy pracodawcy tej odpowiedzialności unikają, ponieważ ona kosztuje.  - Paradoks polega na tym, że dodatkowe programy emerytalne to dodatkowy koszt dla pracodawcy, a zatem zawsze pozostaje wybór czy podnieść pensję pracownikowi, czy utworzyć pracowniczy program emerytalny – mówi Owczarek.

W PPE - podstawowa składka nie może wynieść więcej niż siedem procent wynagrodzenia pracownika.  - Składka ustalana jest jako procent od wynagrodzenia, także im więcej zarabiamy, tym składka jest wyższa. Zdarzają się też  sytuacje, że składka jest ustalana w formie kwotowej, czyli jednakowej dla każdego pracownika – wyjaśnia doktor.

Należy zwrócić jednak uwagę na to, że ogromna część programów dopuszcza również możliwość płacenia składki dodatkowej przez pracownika.

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy oraz pozostałych informacji biznesowych, wystarczy kliknąć "Biznes" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

OFE w Senacie. Niektórzy liczą na weto prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 07:58
Jeśli senatorowie przyjmą ustawę bez poprawek, od razu powędruje ona na biurko prezydenta. Związkowcy i firmy chcę, aby ją zawetował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OPZZ: Zmiany w OFE są niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 09:39
Przewodniczący OPZZ Jan Guz uważa, że system emerytalny wymaga zmian, ale znacznie większych niż zaproponował rząd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OFE: prezydent rozpoczął konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 10:40
U prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w OFE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat zagłosuej nad zmianami w OFE o 16

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2011 11:10
Komisje budżetu i finansów publicznych oraz rodziny i polityki społecznej opowiedziały się za przyjęciem ustawy bez poprawek. Senator PO nie zgadza się, zapowiedział odejście z partii.
rozwiń zwiń