Ubezpieczaj się z głową

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:46
Nie wystarczy się tylko ubezpieczyć. Trzeba to zrobić rozważnie i dokładnie określić sumę ubezpieczenia.
Audio

Chociaż z pomocą finansową dla poszkodowanych przez nawałnice pospieszył rząd i organizacje charytatywne, to pieniądze te raczej nie wystarczą na odbudowę zniszczonych domów. Od takich nieszczęść można się jednak ubezpieczać. Najważniejszy jest dobór sumy ubezpieczenia.

– Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać, kiedy spotka kogoś największe nieszczęście – wyjaśnia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Radzi, aby ubezpieczać majątek na tyle, ile on jest rzeczywiście wart. Na przykład ubezpieczyć nie tylko dom, lecz także jego wyposażenie, takie jak sprzęt AGD czy meble.

Warto również rozważyć, czy ubezpieczyć dom do wartości rzeczywistej czy odtworzeniowej. Ekspert wyjaśnia, że wartość rzeczywista to wartość, jaką ma dom w tej chwili. – Ale jeśli dojdzie do zniszczenia domu, może okazać się, że za te pieniądze nie będzie można wybudować nowego, bo zmieniły się np. ceny materiałów budowlanych – tłumaczy. Dlatego ubezpieczenie do wartości odtworzeniowej gwarantuje, że zniszczony dom zostanie odbudowany na tym samym terenie bez względu na inne okoliczności.

Może się niestety zdarzyć, że ubezpieczyciel odmówi ubezpieczenia do wartości odtworzeniowej. Wszystko zależy od tego, co ubezpieczamy. Jeśli budynek jest stary i zniszczony, to raczej ciężko będzie go ubezpieczyć, gdyż wybudowanie nowego w miejsce obecnie stojącego będzie zbyt drogie.  

Marcin Tarczyński radzi, żeby przed ubezpieczeniem poszukać takiego zakresu ochrony, jaki jest komuś rzeczywiście potrzebny. Następnie warto wydrukować sobie i przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, zwracając szczególną uwagę na takie rozdziały, jak "Wyłączenia", czyli za co ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności oraz "Zakres ubezpieczenia", czyli co dokładnie jest ubezpieczone. W razie wątpliwości warto się kontaktować z infolinią ubezpieczyciela.

Rozmawiała Izabela Kostyszyn.

(ag)

Czytaj także

Polak ubezpieczony

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 11:20
Czasami nawet o tym nie wiemy, ale jesteśmy ubezpieczeni od oblania kogoś gorącą zupą, przypadkowego zniszczenia telewizora w sklepie czy szkód wyrządzonych przez nasze dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypłacali niepełne AC, dostali karę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 08:37
Generali zostało ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieuczciwe naliczanie odszkodowań AC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PZU wykorzystuje niewiedzę ludzi i ubezpiecza klientów na siłę?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 06:50
Często klient otrzymuje rachunek za ubezpieczenie samochodu z doliczoną awansem kwotą 99 zł za polisę od nieszczęśliwych wypadków. Sprawia to wrażenie, że płaci się za samo OC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z ubezpieczeniami dla rolników?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 08:32
Rząd zaniechał prac nad prawnym uregulowaniem tej kwestii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy wydrukują sobie OC przez internet

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2011 12:02
Sejm przyjął zmiany w prawie o ubezpieczeniach. Nowe przepisy zniosą obowiązek podwójnego OC przy sprzedaży aut, zalegalizują polisy drukowane w domu jako dowód ubezpieczenia.
rozwiń zwiń