Leasing zamiast kredytu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 10:16
Leasing konsumencki ma być alternatywą dla kredytów samochodowych ze względu na szybszą procedurę zawierania umów i prostsze wymogi formalne.
Audio
Leasing zamiast kredytu
Foto: SXC

Choć zapisy umożliwiające rozwój leasingu konsumenckiego weszły w życie na początku lipca, to przygotowanie oferty dla klientów indywidualnych jeszcze trochę potrwa. Ale oferta może byc bardzo atrakcyjna. Na razie dotyczy głównie samochodów.

– Leasing konsumencki różni się od kredytu tym, że możemy stać się właścicielem samochodu, ale nie musimy – wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu. W zależności od rodzaju leasingu możemy przez cztery lata użytkować auto, a po okresie umowy odkupić je od firmy, albo po wygaśnięciu umowy oddać pojazd i nie zawracać sobie głowy, co z nim dalej robić. Poza tym firmy leasingowe mogą wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu samochodów, więc raty i ewentualny późniejszy zakup może być korzystniejszy niż w przypadku kredytu.

Teoretycznie w leasing można wziąć wszystko. Ale ważne jest, czy na dany rodzaj przedmiotu funkcjonuje rynek wtórny. W przypadku samochodów nie ma z tym kłopotu. Z innymi przedmiotami jest różnie. Andrzej Sugajski przewiduje, że pod koniec roku będzie już gotowa pełna oferta.

W Europie Zachodniej klienci leasingują nawet co trzecie auto.

Rozmawiała Justyna Golonko.

(ag)

Czytaj także

Jak mieć nowe auto bez kredytu? Wziąć w leasing konsumencki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:54
Od piątku wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wprowadza ona leasing konsumencki, który daje możliwość korzystania z nowych aut czy drogiego sprzętu RTV AGD bez brania kredytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 lipca - leasing także dla Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 15:45
Nie tylko firmy, ale także osoby indywidualne będą mogły skorzystać z leasingu. Właśnie wchodzą w życie ułatwienia prawne do oferowania tego produktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od lipca łatwiej prowadzi się firmę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 09:36
Od piątku przedsiębiorcom łatwiej ma się prowadzić działalność gospodarczą. Tego dnia weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki.
rozwiń zwiń