Leasing zamiast kredytu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 10:16
Leasing konsumencki ma być alternatywą dla kredytów samochodowych ze względu na szybszą procedurę zawierania umów i prostsze wymogi formalne.
Audio
Leasing zamiast kredytu
Foto: SXC

Choć zapisy umożliwiające rozwój leasingu konsumenckiego weszły w życie na początku lipca, to przygotowanie oferty dla klientów indywidualnych jeszcze trochę potrwa. Ale oferta może byc bardzo atrakcyjna. Na razie dotyczy głównie samochodów.

– Leasing konsumencki różni się od kredytu tym, że możemy stać się właścicielem samochodu, ale nie musimy – wyjaśnia Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu. W zależności od rodzaju leasingu możemy przez cztery lata użytkować auto, a po okresie umowy odkupić je od firmy, albo po wygaśnięciu umowy oddać pojazd i nie zawracać sobie głowy, co z nim dalej robić. Poza tym firmy leasingowe mogą wynegocjować korzystniejsze warunki zakupu samochodów, więc raty i ewentualny późniejszy zakup może być korzystniejszy niż w przypadku kredytu.

Teoretycznie w leasing można wziąć wszystko. Ale ważne jest, czy na dany rodzaj przedmiotu funkcjonuje rynek wtórny. W przypadku samochodów nie ma z tym kłopotu. Z innymi przedmiotami jest różnie. Andrzej Sugajski przewiduje, że pod koniec roku będzie już gotowa pełna oferta.

W Europie Zachodniej klienci leasingują nawet co trzecie auto.

Rozmawiała Justyna Golonko.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak mieć nowe auto bez kredytu? Wziąć w leasing konsumencki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:54
Od piątku wchodzi w życie ustawa o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wprowadza ona leasing konsumencki, który daje możliwość korzystania z nowych aut czy drogiego sprzętu RTV AGD bez brania kredytu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 lipca - leasing także dla Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 15:45
Nie tylko firmy, ale także osoby indywidualne będą mogły skorzystać z leasingu. Właśnie wchodzą w życie ułatwienia prawne do oferowania tego produktu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od lipca łatwiej prowadzi się firmę

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 09:36
Od piątku przedsiębiorcom łatwiej ma się prowadzić działalność gospodarczą. Tego dnia weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki.
rozwiń zwiń