Myślą, jak nie płacić podatku Belki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 16:00
Za niewiele ponad dwa miesiące znikną z rynku lokaty "antybelkowe". Dzienna kapitalizacja odsetek nie pozwoli już uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych.
Audio
Oszczędzanie
OszczędzanieFoto: sxc.hu

Z pewnością po 1 kwietnia banki nie będą czekały bezczynnie i zaoferują klientom nowe możliwości lokaty kapitału.

– Nie powinniśmy spodziewać się, że banki zaoferują coś, co pozwoli skutecznie uniknąć podatek Belki, gdyż nowelizacja przepisów jest dość szczelna – mówi Michał Sadrak z Open Finance. Jego zdaniem jedynym skutecznym produktem, który pozwoli na niepłacenie 19 procent podatku, są polisolokaty. Jednak ich opłacalność jest ograniczona. Polisolokaty oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, a one o wiele lepiej zarabiają na innych ubezpieczeniach. Więc nie będzie tak szerokiej oferty jak w przypadku lokat z dzienną kapitalizacja odsetek.

Ekspert przewiduje, że banki jednak dadzą zarobić klientom i podniosą oprocentowanie: nie będą chciały, aby klienci wypłacili zyski z lokat, które w tej chwili osiągnęły kwotę 70 miliardów złotych.

Rozmawiała Halina Lichocka.

(ag)

Czytaj także

Ostatnia okazja, żeby nie zapłacić podatku

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 17:05
Prędzej, czy później, najprawdopodobniej od nowego roku nie będzie już możliwe omijanie "podatku Belki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po kredyt do... supermarketu

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 08:40
Usługi finansowe oferuje już większość sieci supermarketów. Przykładem są wydawane przez sklepy karty kredytowe. Jednak pożyczki gotówkowe to nowość. Komu to się opłaca?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakładanie lokat jednodniowych straci sens

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2011 08:46
Od 1 stycznia 2012 zakładanie jednodniowych lokat bankowych będzie nieopłacalne, bo zyski z nich nie będą już zwolnione z 19-procentowego podatku Belki.
rozwiń zwiń