Euro w Polsce szybko nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 13:56
Nie dość, że strefa euro przechodzi kłopoty, to Polska spełnia zaledwie jedno kryterium spośród niezbędnych do przyjęcia unijnej waluty.
Audio

Na razie do zmiany waluty w Polsce nie dojdzie, bo strefa euro ma "zadyszkę". Ale nawet po ustabilizowaniu sytuacji nie jest pewne, czy Polska będzie mogła wprowadzić euro, gdyż wcześniej musi spełnić kryteria z Maastricht.

W tej chwili spełniamy tylko jedno kryterium – kryterium stóp procentowych i to nawet z zapasem. – W przyszłym roku Polska powinna spełnić kryterium fiskalne – mówi Joanna Bęza-Bojanowska z Ministerstwa Finansów. Deficyt nie może przekraczać trzech procent PKB, a dług publiczny – 60 proc. PKB. Obecnie nasz kraj ma zbyt wysoki deficyt, choć w tym roku ma on być zredukowany.

Nie spełniamy też kryterium inflacji. – Spowodowane jest to wyższym niż w krajach referencyjnych wzrostem gospodarczym – wyjaśnia ekspert w radiowej Jedynce. To przekroczenie nie jest jednak duże (nie wychodzi poza jeden punkt procentowy) i powinniśmy je spełnić w perspektywie roku 2014-2015.

Jeśli chodzi o kryterium kursu walutowego, to strategia rządu jest taka, że wejdziemy do niego wtedy, kiedy w perspektywie dwóch lat będzie możliwość przystąpienia do strefy euro. Spełnianie tego kryterium obecnie mogłoby grozić np. atakiem spekulacyjnym.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna.

(ag)

/ Więcej o wszystkim, co w związku z kryzysem warto wiedzieć, znajdziecie w serwisie "Stop kryzysowi!". W naszym konkursie rysunkowym do wygrania iPad.

Czytaj także

Czesi nie chcą euro

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 11:21
Czesi są przeciwko wejściu do strefy euro. Takie są wyniki sondażu renomowanej czeskiej agencji badania opinii publicznej SANEP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Merkel w Chinach zachęca do wiary w euro

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 11:22
Angela Merkel podczas wizyty w Pekinie stara się wzmocnić zaufanie inwestorów wobec unijnej waluty. Rozmowy mają też dotyczyć sankcji wobec Iranu i Syrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moody's obniża rating sześciu państw euro

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 06:14
Agencja ratingowa Moody's ostrzegła dodatkowo, że może obniżyć wiarygodność kolejnych państw: Francji, Wielkiej Brytanii i Austrii.
rozwiń zwiń