Już nie trzeba się zwalniać, żeby mieć emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 18:30
Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawa zasadnicza przepisy, które od 1 stycznia 2011 roku uzależniały wypłatę emerytury od rozwiązania umowy o pracę.
Audio
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy
Prezes TK Andrzej Rzepliński (L), Sędzia TK Marek Kotlinowski (C) i poseł PSL Eugeniusz Kłopotek (P), podczas rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotyczącej uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracyFoto: PAP/Paweł Supernak

Od początku ubiegłego roku, aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba się zwolnić z pracy na przynajmniej jeden dzień. Nowelizacja objęła także tych, którzy już wcześniej nabyli prawo do emerytury bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia. Taką możliwość dawały przepisy, obowiązujące do końca 2010 roku.
Nowelizacja została zaskarżona przez grupę senatorów. Według nich, osoby, którym nakazano zwolnić się z pracy, nabyły prawo do emerytury bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
- Na sprawę można spojrzeć z dwóch stron - mówi Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z jednej strony osoby te płaciły składki, więc emerytury im się należały. W kapitałowym systemie  emerytalnym nie byłoby wątpliwości.

Ale ZUS nie działa na zasadach kapitałowych, a korzysta z dotacji państwowych. Więc osoby, które nabyły prawo do emerytury i dalej pracują są finansowane z podatków przez nasz wszystkich. - Ale jeśli chodzi o prawa nabyte, to z prawnego punktu widzenia Trybunał miał słuszność - podkreśla ekspert w radiowej Jedynce.
Posłuchaj całej rozmowy, z której można się dowiedzieć, czy osoby, które musiały się zwolnić mogą dochodzić odszkodowania.
Rozmawiała Halina Lichocka.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polak nie odkłada na emeryturę. Nie ma z czego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2012 06:36
Nie wyrobiliśmy sobie nawyku oszczędzania. Jesteśmy najmniej skłonni do tego z 15 krajów objętych badaniem jednej z doradczych firm - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS ma sposób na wyłudzających zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 08:39
- 12 procent wszystkich zwolnień lekarskich jest przez nas kwestionowanych - mówił w radiowej Jedynce prezes Zakładu Zbigniew Derdziuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadczenia emerytalne wypłacane przez KRUS

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 11:44
Nowelizacja powszechnego systemu emerytalnego.
rozwiń zwiń