Wojciech Pokora: to nie ja powinienem grać w "Poszukiwanym..."

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 18:00
- A nawet jeżeli, to dziś zagrałbym to zupełnie inaczej. Aktor musi tylko powtórzyć to, co życzy sobie reżyser. Ja tak właśnie zrobiłem, a mogłem trochę inaczej, trochę lepiej, głębiej i zabawniej - mówił w Jedynce Wojciech Pokora.
Audio
  • Wojciech Pokora o swoich najbardziej znanych rolach komediowych i życiowym spełnieniu (Muzyczna Jedynka)
Wojciech Pokora
Wojciech PokoraFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Przyznał jednak, że rola Marysi była świetnie napisana.

Znany z bardzo wielu znakomitych ról komediowych aktor swą popularność zawdzięcza m.in. serialowi "Kariera Nikodema Dyzmy", gdzie wcielił się w postać hrabiego Ponimirskiego. - Przygotowywałem tą rolę troszeczkę w pośpiechu, bo musiałem jechać na wakacje z żoną i dziećmi i nie miałem czasu. Z reżyserem Janem Rybkowskim umówiliśmy się, że zrobimy to w 3-4 dni. Ja to rzeczywiście zrobiłem lewą ręką, bardzo szybko, może niepotrzebnie, może powinienem przeczekać. Okazało się jednak, że ta właśnie rola znacząco zaważyła na moim nazwisku - zdradził Wojciech Pokora.

W tonacji kina - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Lata 70. i 80. ubiegłego wieku obfitowały w wiele udanych polskich komedii. Dziś zdecydowanie jest o to trudniej. - Wtedy była inna sytuacja polityczna. Można się było podśmiewać, a dziś nie ma z czego. Raczej należy przyklasnąć, wobec czego komedie nie mają racji bytu - tłumaczył Wojciech Pokora w radiowej Jedynce.

W środę 11 grudnia Wojciech Pokora odebrał z rąk ministra kultury Złoty Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Aktor, który w przyszłym roku będzie obchodził 80. urodziny uważa się za człowieka spełnionego nie tylko zawodowo. - Spełniło się moje marzenie jeżeli chodzi o zawód, ale również to prywatne - mówię o żonie, córkach i wnukach. Wszystko jest w jak najlepszym porządku, z czego bardzo się cieszę i dziękuję losowi, że był dla mnie tak łaskawy - podkreślał artysta.

Odwiedź kanał kulturalny Polskiego Radia na YouTube >>>

W jakich spektaklach można aktualnie oglądać Wojciecha Pokorę? Czym według niego jest szczęście i co jest zadaniem aktora? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

pg

Zobacz więcej na temat: aktorzy FILM komedia

Czytaj także

Filmowa Papusza. Kobieta wrażliwa i silna

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 13:08
- Zmaga się od urodzenia z przeciwnościami losu, a gdy jej poetycka dusza staje w kontrze do tego, co ją spotyka, okazuje się, że jest niezłomna i potrafi postawić na swoim - powiedziała w radiowej Jedynce Jowita Budnik, która w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego wcieliła się w postać romskiej poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Al Pacino usłyszał od niego, że gra w słabych filmach

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 15:00
- Jestem trochę rozczarowany jeśli chodzi o wybór niektórych filmów, w których Al Pacino brał udział w ciągu ostatnich 10 lat. Powiedziałem mu o tym. W końcu przyjaciele powinni być ze sobą szczerzy - mówił w Jedynce amerykański dziennikarz Larry Grobel.
rozwiń zwiń