Gala w Opolu, płyty Bartosiewicz, Kayah i Banaszak. 2013 okiem Muzycznej Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2014 14:22
Czego dziennikarze "Muzycznej Jedynki" słuchali przede wszystkim w 2013 roku? Co najbardziej ich cieszyło? Co zostało im w pamięci, nie mówiąc już o uszach? Zapraszamy na nasz subiektywny przegląd wydarzeń muzycznych ostatnich 12 miesięcy.
Audio
  • Muzyczne podsumowanie roku 2013 Zbigniewa Zeglera (Nowy Rok z Radiową Jedynką)
  • Muzyczne podsumowanie roku 2013 Marii Szabłowskiej (Nowy Rok z Radiową Jedynką)
  • Muzyczne podsumowanie roku 2013 Izy Żukowskiej (Nowy Rok z Radiową Jedynką)
  • Muzyczne podsumowanie roku 2013 Zbigniewa Krajewskiego (Nowy Rok z Radiową Jedynką)
Zbigniew Zegler, szef muzyczny radiowej Jedynki
Zbigniew Zegler, szef muzyczny radiowej JedynkiFoto: PR/E. Iwanicka

- Mieliśmy niespodziewany powrót Davida Bowie, spodziewaną, wreszcie wydaną, "Renovatio" Edyty Bartosiewicz, udany nowy album Paula McCartney’a. Sporo przyjemnych zaskoczeń sprawiła również neo-retro soulowa młodzież z Jannele Moną, Jamesem Arthurem i Johnem Newmanem na czele. Ucieszył mnie też niespodziewany powrót Krzysztofa Zalewskiego. Z czystym sumieniem mogę polecić jeszcze wysłuchanie tegorocznych dzieł taki wykonawców jak zespół BiFF, Charles Bradley, grupa Clutch, Depeche Mode, Riverside albo Vista Chino - mówi Zbigniew Zegler, szef muzyczny radiowej Jedynki.

Najpiękniejsze polskie piosenki - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Za najlepszą piosenkę 2013 Zbigniew Zegler uznał  "Primetime" Jannele Monae, za płytę - "Earth rocker” zespołu Clutch, a za wydarzenie - koncerty Zaz, Jessie Ware, Gogol Bordello, Suicide Tendencies i Cypress Hill, które zorganizowano w różnych miejscach Polski.

Maria Szabłowska z kolei najlepiej zapamiętała galę z okazji 50-lecia Festiwalu w Opolu "Opole! Kocham Cię!". - Nie spodziewałam się, że taka siła drzemie w opolskich przebojach. W ciągu 50 lat nazbierało się tego sporo. Koncert był bardzo długi, a ze względów czasowych i tak nie wszyscy, którzy powinni byli tam zaśpiewać, zaśpiewali. Organizatorzy, czyli Polskie Radio i Telewizja Polska, bardzo się obawiali, że tak długi koncert nie utrzyma widzów przy telewizorach. Okazało się tymczasem, że oglądalność była rekordowa. Był to wspaniały, rewelacyjny koncert, który pokazał siłę polskiej piosenki i siłę tych trochę i niesłusznie już zapomnianych artystów - podkreślała dziennikarka.

Jubileuszowa gala "Opole! Kocham Cię!" >>>

Drugim najważniejszym wydarzeniem 2013 roku był zdaniem Marii Szabłowskiej koncert Paula McCartney'a na Stadionie Narodowym w Warszawie, a najlepszą płytą - "New" tego właśnie artysty.

Iza Żukowska za najlepszą płytę poprzedniego roku uznała "Transoriental Orchestra" Kayah, a za wydarzenie - koncert Sinead O’Conor w warszawskiej Sali Kongresowej.

Zbigniew Krajewski wyróżnił natomiast płytę Hanny Banaszak "Piosenki Jerzego „DUDUSIA” Matuszkiewicza" i piosenkę "Deszcz” w wykonaniu Marka Jackowskiego i Anny Marii Jopek.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

pg

Zobacz więcej na temat: Edyta Bartosiewicz MUZYKA

Czytaj także

Bartosiewicz: chciałam wydać "Renovatio" wcześniej, ale byłam za słaba

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 15:13
- Pierwszy sygnał był w 2002 roku po wydaniu singla "Niewinność". Myślałam, że zaraz pójdzie za tym cała płyta, tak jak do tej pory się to działo. Okazało się jednak, że musiało się to trochę zatrzymać w czasie - mówiła Edyta Bartosiewicz w weekendowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak: uwielbiam "W moim magicznym domu", ale w wykonaniu innych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 23:50
- Odkąd pierwszy raz wykonałam tą piosenkę minęło ponad 30 lat. Dla mnie jest ona emocjonalnie przedawniona - mówiła w Jedynce Hanna Banaszak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Największe przeboje i muzyczne powroty 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2013 12:50
Bowie, Bartosiewicz, Urszula, Queen, Grzeszczak, Zalewski, Janelle Monáe - jakie muzyczne wydarzenia i premiery zaskoczyły nas w mijającym roku i co nas czeka w nadchodzącym? W radiowej Jedynce podsumowujemy i prorokujemy!
rozwiń zwiń