Polska piosenka powinna podbić świat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 20:06
- "Grajmy po polsku" ma na celu promowanie dobrej, polskiej muzyki, a nie zagranicznej tandety - wyjaśniał w "Muzycznej Jedynce" pomysłodawca akcji.
Audio
  • Akcja "Grajmy po polsku" ma na celu wypromowanie polskiej muzyki (Muzyczna Jedynka)
Waldemar Domański
Waldemar DomańskiFoto: Paweł Kurek/Polskie Radio

Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie o raz inicjator akcji "Grajmy po polsku" deklaruje, że nie ma nic przeciwko muzyce zagranicznej. - Wszystko polega tylko na tym, żeby były odpowiednie proporcje - mówi w "Muzycznej Jedynce". Wyjaśnia, że zależy mu na tym, aby była różnorodność, a nie przewaga jednego tylko rodzaju muzyki.

Muzyka >>> Posłuchaj w moje.polskieradio.pl

Akcja "Grajmy po polsku" trwa już kilka lat.  - To jest tylko przyzwyczajenie, że dobra piosenka może być jedynie po angielsku, czy francusku - mówił Waldemar Domański. Wyjaśnił, że sławić i propagować kraj jest najłatwiej poprzez muzykę. Dyrektor ma nadzieję, że uda nam się wprowadzić więcej polskich pierwiastków do światowej kultury. Radiowa Jedynka zadeklarowała wspieranie akcji. Zresztą na naszej antenie jest granych dużo polskich piosenek. W maju, który w Pierwszym Programie Polskiego Radia został "Miesiącem polskiej piosenki", też będzie granych dużo polskich utworów.
Gość wyjaśnia, jak wpadł na pomysł założenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Zwrócił uwagę, że widza o polskiej piosence jest rozproszona. Stąd koncepcja, aby zebrać ją w jednym miejscu. Nie tylko same piosenki, ale również informacje im towarzyszące, np. jakie były okoliczności powstania danego utworu. - Czasami była to piosenka pisana dla pieniędzy, innym razem z potrzeby serca - dawał przykład. Biblioteka jest biblioteką cyfrową. Zagląda do niej ok. 700 tysięcy internautów. Zgłaszają się też członkowie rodziny muzyków, którzy przekazują pamiątki po nich np. fotografie.

Rozmawiał Zbigniew Zegler.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autor "Szklanej pogody" o brakującym fragmencie piosenki

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:40
Choć sam twierdzi, że w Opolu nie gościł zbyt często, to jego piosenki festiwalowy amfiteatr nucił wielokrotnie. W Jedynce Marek Dutkiewicz przyznał kto jest jego ulubioną aktorką, a także wyrecytował kilka wersów, których nie ma w powszechnie znanej wersji "Szklanej pogody".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korcz: Rinn miała nie śpiewać piosenki "Gdzie ci mężczyźni"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 17:48
- Świetny tekst Janka Pietrzaka spotkał się z przyzwoitą muzyką mojego autorstwa. Ale najważniejsza była w tej piosence wykonawczyni. Myślę, że gdyby nie Danuta Rinn, nie mówilibyśmy o przeboju - stwierdził w Jedynce Włodzimierz Korcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prońko: przy piosence "Małe tęsknoty" wszystkim opadła szczęka

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 20:00
Piosenkarka współpracuje z największymi autorami i kompozytorami polskiej sceny muzycznej. Jej największe przeboje nie raz powstawały w atmosferze twórczych tarć i okolicznościach, które - już jako anegdoty - Krystyna Prońko opowiedziała słuchaczom radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Za piosenkę dla Majki Jeżowskiej środowisko muzyczne skoczyło mu do gardła

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 17:13
- "Od rana mam dobry humor" napisałem dla 17-letniej Majki, która później pojechała z nią do Opola. A tam zrobiła się dzika awantura - opowiadał Andrzej Kuryło, autor tekstów, bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń