Do poety przychodzi duch... Bryll: nie przeganiam, to moi koledzy

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 21:30
- Miałem może bliższych kolegów, ale to ci przyszli do mnie - mówił w radiowej Jedynce Ernest Bryll. Książka i płyta "Duchy poetów" przywołują jego spotkania z poetami, którzy tak mocno zapisali się w pamięci pisarza, że po latach powrócili w jego snach.
Audio
  • Ernest Bryll i Marcin Styczeń o "Duchach poetów" (Muzyczna Jedynka)
Ernest Bryll (L) i Marcin Styczeń w studiu radiowej Jedynki
Ernest Bryll (L) i Marcin Styczeń w studiu radiowej JedynkiFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Poeta, pisarz, dziennikarz Ernest Bryll oraz wokalista i muzyk Marcin Styczeń od lat współpracują przy muzyczno-poetyckich przedsięwzięciach. Owocem tej twórczej spółki są płyty "Bryllowanie", "Bryllowanie Live”, "Zejdźmy się jak na wilię" i ascetyczna "Golgota Jasnogórska" .

Tym razem panowie prezentują książkę i album "Duchy poetów". Ale nie tworzyli ich sami, a w towarzystwie dziewięciu innych mężczyzn. Na kartach książki rozmawiają o poetach, których Bryll znał za życia, a którzy przyśnili mu się, gdy już odeszli. Wśród nich m.in. Władysław Broniewski, Tadeusz Nowak, Stanisław Grochowiak, ks. Jan Twardowski czy Julian Przyboś. Piosenki do tekstów poetów, którzy odeszli na płycie wykonał młody wokalista.

"Kolęda Nocka" - kultowy musical z tekstami Ernesta Brylla >>>

Prócz znanych nazwisk Bryll i Styczeń wzięli na warsztat także teksty mniej znanych poetów. Wiersze Jakuba Zonszajna, Mieczysława Czychowskiego, Stanisława Swena Czachorowskiego czy Mariana Ośniałowskiego pełne są liryzmu, nostalgii, uczuć. - To wynika z cechy Ernesta, że o ludziach mówi ciepło. Oczywiście ci poeci w większości byli tragiczni, mieli bardzo trudne życie, ale my się na tym nie koncentrujemy. Staramy się wyłuskać pozytywne cechy - wyjaśniał Marcin Styczeń.

W jakich okolicznościach Broniewski opowiadał Bryllowi o wybitych zębach? Gdzie w najbliższym czasie będzie można usłyszeć "Duchy poetów"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Rozmowy z twórcami na oficjalnym kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Giganci literatury na moje.polskieradio.pl >>>

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz/asop)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulturysta - Ernest Bryll

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 11:30
Poeta, pisarz,dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy a także dyplomata. Jego pierwszy tomik wierszy "Wigilie wariata" ukazał się w 1958 roku. Autor niezliczonych tekstów piosenek, wykonywanych przez Marka Grechutę, Czesława Niemena, Jerzego Połomskiego, Krystynę Prońko, Skaldów, Myslovitz i wielu wielu innych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ernest Bryll - poeta śpiewany i koncertujący

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 15:36
Płyta "Zejdźmy się jak na wilię" to wspólne dzieło Ernesta Brylla - poety i Marcina Stycznia - wokalisty i gitarzysty. O szczegółach tej współpracy opowiedzieli w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ascetyczna Golgota Brylla i Dudy-Gracza

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 13:29
Wszystko zaczęło się od obrazów. Potem był poemat pasyjny, a na końcu muzyka i jej ascetyczne wykonanie. O tym, jak "Golgota Jasnogórska" połączyła wielu artystów opowiadał w "Muzycznej Jedynce" Marcin Styczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prońko: nie sądziliśmy, że "Kolęda Nocka" to będzie spektakl przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 10:50
- To było mocne przedstawienie. Zdawaliśmy sobie sprawę z treści i pewnie każdy miał obawy, ale głośno ich nikt nie artykułował. Ja miałam świadomość, że to może być koniec mojej pracy - opowiada Krystyna Prońko w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oshinski na żywo prezentuje utwory z płyty, o której usłyszy świat

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 14:21
Łączy ich dziadek Osiński i muzyka. Urodzony we Francji John Mitko wraz z kompozytorem Maciejem Kierzkowskim, w ramach niezwykłego projektu Oshinski, nagrał płytę z polskimi utworami "Zła łza". Kilka z nich premierowo zaprezentowali w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ta poezja smakuje najlepiej: ubiera w słowa najtrudniejsze sprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 05:53
Po co czytamy poezję? Co nam ona daje? Czego w niej szukamy albo nie znajdujemy? O poezji rozmawialiśmy m.in. z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń