Marcel Sabat: cały żyłem tym filmem, myślałem tylko o roli "Zośki"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 15:30
- Mieliśmy bardzo intensywny, miesięczny okres prób. Wraz z reżyserem przeszliśmy przez cały scenariusz. Dostaliśmy do przeczytania wiele lektur i kilka filmów do obejrzenia - mówił w radiowej Jedynce odtwórca roli "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego.
Audio
  • Marcel Sabat o roli "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec" (Aktualności kulturalne/Jedynka)
Marcel Sabat, odtwórca roli Zośki w filmie Kamienie na szaniec
Marcel Sabat, odtwórca roli "Zośki" w filmie "Kamienie na szaniec"Foto: Jacek Konecki/PR

Ekranizacja słynnej powieści Aleksandra Kamińskiego wejdzie na ekrany kin 7 marca. W oryginale bohaterami powieści są trzej chłopcy: Tadeusz Zawadzki ps. "Zośka", Jan Bytnar ps. "Rudy" i Maciej Aleksy Dawidowski ps. "Alek”. W filmie natomiast jest dwóch głównych bohaterów.

- Reżyser wraz ze scenarzystą zadecydowali, że ta historia będzie jednak trochę skrócona, ponieważ jeśli miałaby objąć jeszcze w pełni część o "Alku", to film musiałby trwać 7 godzin. Wszystkich wątków z książki nie udało się więc w nim umieścić, ale te najważniejsze są. Historia głównie opowiada o losach "Zośki” i "Rudego" oraz o ich przyjaźni - tłumaczył Marcel Sabat .

24-letni aktor nie grał dotąd tak dużej roli jak w " Kamieniach na szaniec". Nic dziwnego, że był bardzo przejęty, kiedy kilka dni temu po raz pierwszy widział film na zamkniętym pokazie. - Przez całą projekcję siedziałem z zaciśniętym żołądkiem. Stres był nieporównywalnie większy od wszelkich zadań aktorskich, z którymi do tej pory się mierzyłem. Byłem pod wpływem dużych emocji po obejrzeniu tego filmu - podkreślał Marcel Sabat.

Tadeusz Zawadzki ps. "Zośka", w którego wcielił się w filmie Roberta Glińskiego młody aktor, 24 stycznia obchodziłby 93. urodziny.

Zdjęcia do "Kamieni na szaniec" powstawały w Warszawie i Lublinie.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

p/ag

Zobacz więcej na temat: aktorzy Aleksander Kamiński

Czytaj także

Marcin Bosak: jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest pokora

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 09:11
- Zawsze uważałem, że jestem na dobrej drodze. Metodą małych kroków zmierzam we właściwym kierunku - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Spotkanie z mistrzem" aktor Marcin Bosak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamilla Baar: nie warto zatrzymywać się na trudnych momentach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 14:12
- Życie jest zbyt krótkie, by zatrzymywać się przy trudnych momentach - powiedziała w radiowej Jedynce Kamilla Baar, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Mecwaldowski: chcę pracować, ale nie chcę bywać. Nie każdy to szanuje

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 18:54
- Dzięki aktorstwu mogę być każdym. Od dziecka wiedziałem, że siedzi we mnie chęć uprawiania zawodu, który pozwoli mi być i strażakiem, i facetem w biurze, i kobietą. Bardzo poważnie podchodzę do zawodu i każdą rolę traktuję tak samo - mówił aktor w "Sobocie z radiową Jedynką".
rozwiń zwiń