Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
Audio
  • Czesław Niemen o poezji i pięknie świata - cz. 2 archiwalnego wywiadu (Muzyczna Jedynka)
Fragment okładki płyty Pamiętam ten dzień według projektu Tadeusza Kuczyńskiego. Dwupłytowy krążek został wydany dzięki współpracy Polskiego Radia i Warner Music Poland. Wydawnictwo do nabycia na www.sklep.polskieradio.pl.
Fragment okładki płyty "Pamiętam ten dzień" według projektu Tadeusza Kuczyńskiego. Dwupłytowy krążek został wydany dzięki współpracy Polskiego Radia i Warner Music Poland. Wydawnictwo do nabycia na www.sklep.polskieradio.pl.

Czesław Niemen był nie tylko wokalistą, wykonawcą, ale twórcą wszechstronnym. Sam komponował i tworzył muzykę - jako pierwszy w Polsce - na syntezatorze, pisał muzykę filmową i teatralną. Był także poetą, a pierwsze próby "wierszowania" podejmował już w dzieciństwie. - Być może poprzez zachwyt przyrodą coś w człowieku się nagromadziło, te porównania, metafory, wyszukane czasem skojarzenia. Ale nigdy nie spekulowałem, a teraz piszę rzeczy dość proste - mówił Hannie Marii Gizie w 1999 roku.

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy - cz. 1 archiwalnego wywiadu >>>

Czesław Niemen najbardziej ukochał teksty Cypriana Kamila Norwida, ale w swojej twórczości wykorzystywał także teksty Zbigniewa Herberta oraz innych poetów. - To, co jest niekulturalne w naszym narodzie uważam za dopust boży. Ale wiem, że jest wielkość w tym kraju, w tym języku, literaturze, muzyce - podkreślał. Polska była dla niego jedynym miejscem, "w którym mógł przebywać".

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Rozmowa z dziennikarką Polskiego Radia odbyła się po tym, jak w 1999 roku Czesław Niemen został wybrany wykonawcą wszech czasów w plebiscycie "Polityki". Przyznał wtedy, także w kontekście schyłku wieku, że lata doświadczeń nauczyły go "niczego nie chcieć". - To chciałbym jeszcze w sobie rozwinąć, dojść do prawdziwej ascezy. Czy to będzie możliwe, nie wiem - mówił.

Dlaczego za najważniejszą swoją decyzję uważał wyjazd z rodzicami ze Związku Radzieckiego? Dlaczego żenowały go wielkie koncerty i festiwale? Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu.

Weekend z gwiazdą - Małgorzata Niemen o Czesławie >>>

(asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 15:24
- Zadziałał na mnie, ale pomyślałam, że to bez sensu - jakaś tam Małgosia, a tutaj wielki artysta - powiedziała Małgorzata Niemen. W cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" wspominała swoje pierwsze spotkania z Czesławem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń