Stanisław Soyka: Niemen nie bał się powagi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:40
- Nie obawiał się, że śpiewany przez niego wiersz jest zbyt poważny, być może nawet patetyczny - wspominał Stanisław Soyka jednego z najlepszych współczesnych polskich muzyków w kolejnym odcinku cyklu Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".
Audio
  • Stanisław Soyka o Czesławie Niemenie (Muzyczna Jedynka)
Stanisław Soyka
Stanisław SoykaFoto: W. Kusiński/PR

Jednak zdaniem Soyki patos Niemena był prawdziwy. - Kiedy rozkładał ręce na scenie to manifestował go we właściwy sposób - przyznał wokalista.

Miesiąc Czesława Niemena - wszystkie audycje >>>

Stanisław Soyka przypomniał, że był na dwóch koncertach Czesława Niemena, nie licząc tych, na których miał zaszczyt obok niego grać. Natomiast pierwszy raz spotkał się z twórczością Niemena przy płycie "Enigmatic" w 1974 roku. - Utwór "Bema pamięci żałobny rapsod", który z niej pochodzi, był dla mnie kulturowym podniesieniem. Później przeżyłem to zaledwie kilka razy. To było pierwsze uświadomienie sobie, że jest taka muzyka - powiedział Soyka.

Zaledwie pięć lat później Soyka brał już udział w koncercie Niemena w Kolonii. - Polegało to na tym, że klika osób śpiewało jego już klasyczne utwory, a drugą część wypełnił nowy repertuar Czesława. Wtedy się poznaliśmy i przywitaliśmy. Można powiedzieć, że poczułem coś w rodzaju ojcowskiego ciepła z jego strony - przyznał muzyk w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Do kolejnego spotkania doszło w 1990 roku podczas koncertu Tolerancja. Niemen wystąpił na nim z utworem "Moja ojczyzna" do wiersza Cypriana Kamila Norwida. - Później nagrałem płytę "Neopositive". Bez pozwolenia zaśpiewałem na niej "Moją ojczyznę". Pokazałem to Czesławowi. Chciałem się dowiedzieć, co o tym myśli. Bardzo mu się spodobało, a najbardziej docenił fakt, że zaśpiewałem a capella - powiedział Soyka.

Gość "Muzycznej Jedynki" podkreślił, że Niemen był niedościgłym śpiewakiem, ale też kompozytorem i na szczęście pozostawił po sobie nuty.

Natalia Niemen: tata nie był tylko od-twórcą >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/asz

Czytaj także

Soyka: muzyka Niemena to był dla mnie kulturowy szok

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 22:40
- Płytę "Enigmatic" usłyszałem jako szesnastolatek. Kochałem się wtedy w muzyce barokowej, popem pogardzałem i ta płyta to był dla mnie "pierwszy raz". Zawsze blisko mi było do tych, którzy trzymają z poetami - mówił na antenie Jedynki Stanisław Soyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: byłem regionalny, ale nie narodowy

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 12:24
- Próbowałem zrobić karierę międzynarodową, ale nie udało się. Prawdopodobnie dlatego, że byłem zbyt regionalny. Nie chcę powiedzieć, że narodowy, bo to nieprawda. Od zawsze miałem potrzebę docierania do źródeł z szerokiego świata - mówił Czesław Niemen w rozmowie z Hanną Marią Gizą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: człowiek nie odkrył jeszcze piękna świata

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 15:11
W 1999 roku Czesław Niemen zapytany o wartość dla niego absolutną i niepodważalną powiedział: "Niewątpliwie Stwórca, ponieważ wszystko, co mnie otacza jest tak niepojęte, że nie można nie dostrzec tego. To jest coś, co wyzwala zachwyt". Piosenka "Piękny jest ten świat" miała się znaleźć na krążku, którego już nie wydał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: byłem skromną częścią recitalu Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
- Miałem swoje 15 minut, w czasie których Czesław dawał odetchnąć przede wszystkim sobie, ale i publiczności. Zespół Akwarele, na czele którego wówczas stał, grał według klasycznego modelu grupy rockowej. Ja tymczasem śpiewałem skromne ballady z gitarą - mówił w Jedynce Tadeusz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Jaśkiewicz: gdy mistrz Niemen śpiewał, moja gitara mogła milczeć

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:00
- Nieraz się zdarzało, że stałem na scenie zasłuchany i prawie nie grałem na gitarze. Nie chciałem się wtrącać tam, gdzie Czesław uprawiał swoje mistrzostwo - mówił w Jedynce Tomasz Jaśkiewicz, etatowy gitarzysta Czesława Niemena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek o Niemenie: byliśmy kumplami do końca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:00
- Mocno sobie zaufaliśmy - wspominał w radiowej Jedynce Józef Skrzek jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń