Włodek Pawlik: Grammy to skokowy wzrost zainteresowania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 06:32
- Jest to dar losu, który będę się starał wykorzystać - mówi o zdobyciu nagrody Grammy Włodek Pawlik. Po otrzymaniu amerykańskiego wyróżnienia, muzyk od razu dostał wiele propozycji.
Audio
  • Włodek Pawlik o nagrodzie Grammy (Muzyka nocą/ Jedynka)
Włodek Pawlik w radiowej Jedynce
Włodek Pawlik w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Włodek Pawlik jest piątym muzykiem jazzowym z Europy, który zdobył nagrodę Grammy. Amerykańska Akademia Muzyczna uhonorowała kilkadziesiąt lat pracy Polaka. Niektóre z jego płyt zostały wydane przez Polskie Radio, m.in. muzyka do filmu "Rewers", która jak podkreśla prowadzący program, jest jazzowa, z wyraźnym wpływem innych estetyk. - Być może dzieje się tak, bo jestem w całości wypełniony zawartością muzyczną, a nie np. do połowy. Tak mam - mówi Włodek Pawlik. Muzyk podziękował Polskiemu Radiu za możliwość wydania płyty: "Niech żyje Polskie Radio".

Zobacz kanał Muzyka na moje.polskieradio.pl >>>

Choć z Grammy, podobnie jak z Oscarami, nie łączy się nagroda finansowa, jest to ogromny prestiż dla muzyka. - Prestiż i ranga promocji jest tak potężna, że odczuwa się to już zaraz po wręczeniu, choćby w sprzedaży płyty "Night in Calisia". W ciągu paru godzin wyczerpał się cały nakład w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W tym przypadku pieniądze nie są najistotniejsze - opowiada muzyk.


Gościem w studiu radiowej Jedynki był Włodek Pawlik - autor suity "Night in Calisia", która w styczniu zdobyła nagrodę Grammy. Jest to pierwszy polski muzyk jazzowy, który zdobył to prestiżowe amerykańskie wyróżnienie. "Night in Calisia", została nagrana wraz z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem w związku z obchodami 1850-lecia Kalisza, a materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka. Materiał na płytę został przygotowany w studiach Polskiego Radia.

Album "Night in Calisia" zdobył nagrodę w kategorii najlepsza płyta dużego zespołu jazzowego (Best Large Jazz Ensemble Album). To jedna z pięciu nagród przyznawanych artystom tego gatunku.

Kup płytę Night in Calisia w sklepie Polskiego Radia >>>
Spotkanie z jakim muzykiem miało wpływ na rozwój kariery Włodka Pawlika w Stanach Zjednoczonych? Jaka płyta zamyka okres lubelski w życiu jazzmana? Posłuchaj całej rozmowy.
Audycję "Muzyka nocą" poprowadził Paweł Sztompke.
sm/ag

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA Włodek Pawlik

Czytaj także

Grammy 2014. Włodek Pawlik: to dla mnie szok!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 14:25
"Night in Calisia", płyta nagrodzona Grammy, została nagrana w związku z obchodami 1850-lecia Kalisza, a materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik zawdzięcza Grammy... żonie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 11:00
- Propozycje do nagrody Grammy trzeba zgłosić przed końcem sierpnia. Dlatego, o czym Włodek nic nie wiedział, bardzo zabiegałam o to, by kontrakt z amerykańską wytwórnią Summit Records został zawarty do tego czasu - zdradziła w "Poranku Dwójki" Jolanta Pawlik, małżonka i menedżerka znakomitego pianisty i kompozytora
rozwiń zwiń