X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jolka, Jolka, pamiętasz" najpopularniejszą piosenką Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 15:42
Plebiscyt, z okazji 40-lecia zespołu, zorganizował "Kurier Lubelski". - We wspomnieniach Marka Jackowskiego przeczytałem ostatnio, że przechodzimy do historii dzięki przebojom - mówił w Jedynce Marek Dutkiewicz, autor tekstu piosenki "Jolka, Jolka...".
Audio
  • Marek Dutkiewicz o kulisach powstania piosenki "Jolka, Jolka, pamiętasz" Budki Suflera (Muzyczna Jedynka)
Marek Dutkiewicz, autor słów piosenki Jolka, Jolka, pamiętasz i Za ostatni grosz Budki Suflera
Marek Dutkiewicz, autor słów piosenki "Jolka, Jolka, pamiętasz" i "Za ostatni grosz" Budki SufleraFoto: Wojciech Kusiński/PR

Po raz pierwszy utwór został został zarejestrowany w 1982 roku podczas sesji nagraniowej w poznańskim hotelu Polonez. Był to akurat okres, kiedy do zespołu na krótko dołączył Felicjan Andrzejczak. - Historia zrządziła, że była to jedna jedyna jego sesja z Budką Suflera. Felicjan nagrał dwie czy trzy wersje "Jolki". Każda była świetna. Idealne trafił z tym swoim charakterystycznym, rzekłbym histeryczno-dziadowskim, zaśpiewem. Szkoda, że nie kontynuował kariery, ale dlaczego tak się stało, trzeba by już pytać zespołu - podkreślał w "Muzycznej Jedynce" Marek Dutkiewicz.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Co ciekawe, "Jolka, Jolka, pamiętasz" początkowo miała być szybką piosenką. - Poczytuję sobie za niewątpliwą zasługę, że potrafiłem przewalczyć formę, która jest znana do dziś. Miałem pomysł na taką, a nie inną balladę. Szkic muzyczny utworu, który trafił do moich rąk - tak zwana rybka - i który należało wypełnić treścią słowną, był zwartą, szybką kompozycją à la The Beatles. Być może łza w oku recepcjonistki w hotelu Polonez, która przeczytała mój tekst, przesądziła o zwycięstwie mojej koncepcji - wspominał Marek Dutkiewicz.

Wiele zdarzeń opisanych w piosence "Jolka, Jolka...", jak np. zakonnice idące plażą, zdarzyło się naprawdę. - To było nad polskim morzem. Gdzieś w pobliżu był akurat klasztor i taki obrazek pod zachodem słońca utkwił mi w pamięci. Plażą idą zakonnice w swoich regulaminowych strojach i kornetach na głowach. Scena jak z Felliniego - stwierdził etatowy autor wielu przebojów m.in. Budki Suflera, Lady Pank, Kombi i Lombardu.

Marek Dutkiewicz  bez tajemnic >>>


Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy Budka Suflera gra, na scenę lecą groszaki

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 14:24
Roman Czystaw zagościł w Budce Suflera na chwilę, kiedy doszło do konfliktu między liderami zespołu Romualdem Lipko i Krzysztofem Cugowskim. Jemu zawdzięczam popularność przeboju "Za ostatni grosz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dutkiewicz: "Za ostatni grosz" Budka Suflera grała w kaskach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 20:00
- Nie wiem kto pierwszy wpadł na tak fantastyczny pomysł, by podczas pierwszych taktów tego utworu rzucać na scenę bilon - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz i jego utwór, który tydzień trzymał słuchaczy w niepewności

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:10
- Słynna "Jolka, Jolka, pamiętasz" to nie fabuła, ale dokument opisujący moje ówczesne perypetie życiowe - przyznaje Marek Dutkiewicz. Ujawnia też niezbyt znaną historię tego, w jaki sposób pieśń dotarła do słuchaczy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka Suflera na Przystanku Woodstock zagra swój ostatni koncert

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:37
- Mogę już z przyjemnością zapowiedzieć, że szykuje się wielkie wydarzenie. Właśnie na Przystanku Woodstock Budka Suflera zagra swój ostatni koncert w 40-letniej karierze i będzie to materiał z płyty "Cień wielkiej góry" - powiedział w Jedynce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń