"Jolka, Jolka, pamiętasz" najpopularniejszą piosenką Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 15:42
Plebiscyt, z okazji 40-lecia zespołu, zorganizował "Kurier Lubelski". - We wspomnieniach Marka Jackowskiego przeczytałem ostatnio, że przechodzimy do historii dzięki przebojom - mówił w Jedynce Marek Dutkiewicz, autor tekstu piosenki "Jolka, Jolka...".
Audio
  • Marek Dutkiewicz o kulisach powstania piosenki "Jolka, Jolka, pamiętasz" Budki Suflera (Muzyczna Jedynka)
Marek Dutkiewicz, autor słów piosenki Jolka, Jolka, pamiętasz i Za ostatni grosz Budki Suflera
Marek Dutkiewicz, autor słów piosenki "Jolka, Jolka, pamiętasz" i "Za ostatni grosz" Budki SufleraFoto: Wojciech Kusiński/PR

Po raz pierwszy utwór został został zarejestrowany w 1982 roku podczas sesji nagraniowej w poznańskim hotelu Polonez. Był to akurat okres, kiedy do zespołu na krótko dołączył Felicjan Andrzejczak. - Historia zrządziła, że była to jedna jedyna jego sesja z Budką Suflera. Felicjan nagrał dwie czy trzy wersje "Jolki". Każda była świetna. Idealne trafił z tym swoim charakterystycznym, rzekłbym histeryczno-dziadowskim, zaśpiewem. Szkoda, że nie kontynuował kariery, ale dlaczego tak się stało, trzeba by już pytać zespołu - podkreślał w "Muzycznej Jedynce" Marek Dutkiewicz.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Co ciekawe, "Jolka, Jolka, pamiętasz" początkowo miała być szybką piosenką. - Poczytuję sobie za niewątpliwą zasługę, że potrafiłem przewalczyć formę, która jest znana do dziś. Miałem pomysł na taką, a nie inną balladę. Szkic muzyczny utworu, który trafił do moich rąk - tak zwana rybka - i który należało wypełnić treścią słowną, był zwartą, szybką kompozycją à la The Beatles. Być może łza w oku recepcjonistki w hotelu Polonez, która przeczytała mój tekst, przesądziła o zwycięstwie mojej koncepcji - wspominał Marek Dutkiewicz.

Wiele zdarzeń opisanych w piosence "Jolka, Jolka...", jak np. zakonnice idące plażą, zdarzyło się naprawdę. - To było nad polskim morzem. Gdzieś w pobliżu był akurat klasztor i taki obrazek pod zachodem słońca utkwił mi w pamięci. Plażą idą zakonnice w swoich regulaminowych strojach i kornetach na głowach. Scena jak z Felliniego - stwierdził etatowy autor wielu przebojów m.in. Budki Suflera, Lady Pank, Kombi i Lombardu.

Marek Dutkiewicz  bez tajemnic >>>


Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy Budka Suflera gra, na scenę lecą groszaki

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 14:24
Roman Czystaw zagościł w Budce Suflera na chwilę, kiedy doszło do konfliktu między liderami zespołu Romualdem Lipko i Krzysztofem Cugowskim. Jemu zawdzięczam popularność przeboju "Za ostatni grosz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dutkiewicz: "Za ostatni grosz" Budka Suflera grała w kaskach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 20:00
- Nie wiem kto pierwszy wpadł na tak fantastyczny pomysł, by podczas pierwszych taktów tego utworu rzucać na scenę bilon - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dutkiewicz i jego utwór, który tydzień trzymał słuchaczy w niepewności

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 17:10
- Słynna "Jolka, Jolka, pamiętasz" to nie fabuła, ale dokument opisujący moje ówczesne perypetie życiowe - przyznaje Marek Dutkiewicz. Ujawnia też niezbyt znaną historię tego, w jaki sposób pieśń dotarła do słuchaczy
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budka Suflera na Przystanku Woodstock zagra swój ostatni koncert

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 20:37
- Mogę już z przyjemnością zapowiedzieć, że szykuje się wielkie wydarzenie. Właśnie na Przystanku Woodstock Budka Suflera zagra swój ostatni koncert w 40-letniej karierze i będzie to materiał z płyty "Cień wielkiej góry" - powiedział w Jedynce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń