Michał Fogg: Makabudna idealnie wpisała się w klimat Festiwalu Piosenki Retro

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 14:23
- Sięgnęła do starego repertuaru, który kultywujemy - powiedział w radiowej Jedynce Michał Fogg. Z rąk prawnuka Mieczysława Fogga zespół otrzymał Złoty Liść Retro 2013 przyznany podczas X Festiwalu Piosenki Retro imienia sławnego piosenkarza.
Audio
  • Michał Fogg o Festiwalu Piosenki Retro i zespole Makabunda (Muzyczna Jedynka)
Życie Michała Fogga wypełniają rytmy retro
Życie Michała Fogga wypełniają rytmy retroFoto: Prywatne archiwum Michała Fogga

Nagroda Złotego Liścia Retro jest przyznawana przy okazji każdej edycji Festiwalu Retro im. Mieczysława Fogga. Jego pomysłodawcą i założycielem jest Wojciech Dąbrowski. Michał Fogg patronuje jej, jako przedstawiciel rodziny. - W festiwalu chodzi o docenienie, zauważenie i wyróżnienie wszystkiego, co ma związek z podtrzymywaniem tradycji dwudziestolecia międzywojennego - powiedział gość "Muzycznej Jedynki".

W nazwie festiwalu występuje piosenka, ale jak tłumaczył Fogg, jest ona tylko wspólnym mianownikiem przedsięwzięcia. - Pojawia się też teatr z tamtego okresu, fotografia, moda, zamiłowania związaną z historią miast, nie tylko Warszawy - wyjaśnił prawnuk Mieczysława Fogga. Jego zdaniem, festiwal ma też misję edukacyjną. - Chcemy, żeby docenione było to, że niektórzy tamte czasy jeszcze pamiętają i chcą też, żeby inni o nich nie zapomnieli - powiedział Fogg w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Prawnuk Mieczysława Fogg podkreślił, że cieszą go dokonania zespołu Makabunda. Ludzi młodych, którzy poza przekazami rodzinnymi nie mieli szans, żeby pamiętać okres międzywojenny. Jego zdaniem, fascynacja muzyków historią nie jest w żaden sposób udawana. Po prostu taką muzykę grają i poruszają się w tych klimatach. - Choć Złoty Liść Retro jest nagrodą honorową, to jej laureaci lubią się nią chwalić. Czasami dajemy ją trochę na wyrost, ale w przypadku Makabundy jest zupełnie zasłużona - podsumował Michał Fogg.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Wręczeniu Złotego Liścia Retro w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będzie towarzyszył koncert Makabundy zorganizowany we współpracy z radiową Jedynką. Promuje on płytę zespołu pt. "Dla Pani Wszystko".

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Makabunda to zespół z Częstochowy, założony przez Wojciecha "Brodę” Turbiarza, który przybrał pseudonim artystyczny Brotiar Stanisławski. Jego repertuar stanowią głównie polskie tanga i foxtroty powstałe w okresie międzywojennym, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach. Autorami tych utworów byli m.in.: Andrzej Włast, Artur Gold, Jerzy Petersburski, Henryk Wars i Leopold Szmaragd. Znamy je dzięki takim wykonawcom jak: Adam Aston, Tadeusz Faliszewski, Eugeniusz Bodo i Mieczysław Fogg.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

tj/ag

Czytaj także

Makabunda gra "Dla pani wszystko", a Jedynka rozdaje płyty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 23:38
O płycie "Dla pani wszystko" opowiadali w Jedynce jeszcze przed jej wydaniem. Krążek ukazał się pod patronatem Jedynki, a teraz nasi słuchacze mają okazję go zdobyć. Wystarczy słuchać "Muzycznej Jedynki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Makabunda zagra tanga i fokstroty: wciąż poszukujemy piosenek nieodkrytych

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 18:07
Już 27 lutego z materiałem z płyty "Dla pani wszystko" muzycy Makabundy wystąpią w radiowym Studiu im. Witolda Lutosławskiego. W radiowej Jedynce zapowiedzieli, że przypomnienie znanych tang i fokstrotów w nowych wersjach to dopiero początek ich muzycznych eksperymentów.
rozwiń zwiń