X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert dla Ukrainy. "Oni proszą tylko o prawo do prawa"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 17:00
- Chciałam zobaczyć na własne oczy, z samego serca Majdanu, dokąd naprawdę dążą ci ludzie. Darzę ich absolutnym podziwem - mówiła w radiowej Jedynce aktorka Olena Leonenko, która zaśpiewa na dobroczynnym koncercie w Filharmonii Narodowej.
Audio
  • Olena Leonenko o dążeniach kijowskiego Majdanu i brzmieniu Ukrainy (Muzyczna Jedynka)
Olena Leonenko w studiu radiowej Jedynki
Olena Leonenko w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Urodzona w Kijowie aktorka i choreografka, która od ponad 20 lat mieszka w Polsce, w ciągu ostatnich miesięcy aktywnie uczestniczy w wydarzeniach na Majdanie. Jak podkreśliła w "Muzycznej Jedynce" dopiero bycie tam, na miejscu, pozwala zrozumieć dążenia protestujących ludzi: Ukraińców, Ormian, Białorusinów, Tatarów. - Byłam bardzo szczęśliwa, że mam szansę, okazję i chwilę, by pojechać na Majdan. Darzę tych ludzi absolutnym podziwem, atencją. Minus 26 stopni, a oni od rana do nocy stoją na Majdanie. I o co proszą? O prawo do prawa, to wszystko - mówiła Olena Leonenko w radiowej Jedynce. Zaznaczyła, że do tej pory słowo "demokracja" było na Ukrainie martwe, bo po 1991 roku sposób myślenia i rządzenia pozostał tam radziecki. - Na Majdanie mówią, że po 360 latach niewoli chcą w końcu stanowić o sobie - dodała.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Leonenko w Kijowie czytała wszystkie plakaty i napisy, by zrozumieć przekaz Majdanu. Przez te miesiące moskiewska telewizja pokazywała ukraiński protest jako narodziny faszyzmu, ultranacjonalizmu. - To było niezwykłe, bo ci ludzie przez wiele miesięcy byli prowokowani do agresji, a żadnej agresji tam nie było - dodała w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Kalendarium wydarzeń na Ukrainie >>

Jej zdaniem tej atmosfery nie da się poczuć przez szkło ekranu, ale dobrze, że dzięki telewizji Polacy mogą śledzić wydarzenia na Majdanie, a Ukraińcy zobaczyć różne formy poparcia dla  nich, organizowane przez Polaków. - Zaczęliśmy się wzajemnie słyszeć. Niestety na tym przekazie wielu komentatorów wykonuje mniej lub bardziej uczciwą pracę. I to ludzi już męczy - słowa, kreacja własna. Gdyby był sam obraz, wydaje mi się, że więcej by powiedział - powiedziała.

Olena Leonenko chce przybliżyć Polakom brzmienie Ukrainy. Już w najbliższy poniedziałek, podczas dobroczynnego koncertu na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie, wykona XVIII-wieczną dumę "Płacz niewolnika". - Marzeniem mojego życia było zaśpiewać ten utwór. Przygotowujemy się, by zamknąć koncert w Filharmonii Narodowej surowym, lodowym brzmieniem - wyjaśniła.

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu >>>

Podczas koncertu wystąpią ukraińscy tenorzy, soliści Opery Lwowskiej i Opery Kijowskiej, którzy tworzą zespół Tenors Bel'canto. Towarzyszyć im będzie orkiestra Mistrzowskiej Szkoły Muzycznej im. Salomei Kruszelnickiej ze Lwowa. W programie m.in. arie z oper Donizettiego, Mozarta, Pucciniego, Verdiego, ale także muzyka filmowa Ennio Morricone.

Koncert dobroczynny na rzecz młodzieży w Polsce i na Ukrainie odbędzie się w poniedziałek 17 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej . Honorowy Patronat objął Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber.

Nad jakimi projektami artystka pracuje obecnie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Olena Leonenko opowiadała o historii Ukrainy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-03-17 02:40 Zgłoś
Dla nas nikt koncertów nie robił, jak nas wywieziono w Podola i Wołynia, z Litwy, z naszych ojczyzn. Nas banderowcy chcieli wszystkich pozarzynać.

Czytaj także

Ulubione piosenki Ukraińców. Nie ma wśród nich muzyki z Zachodu...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 10:07
Ukraińcy są oddani muzyce rosyjskiej i ukraińskiej. Zespoły z Zachodu są na szarym końcu w rankingu popularności przygotowanym przez pracownię Rating.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podaj rękę Ukrainie" nieformalnym hymnem Majdanu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 15:50
Ta piosenka w kilka dni zrobiła oszałamiającą karierę. Wielokrotnie zabrzmiała na kijowskim Majdanie. O kulisach jej powstania opowiada w "Muzycznej Jedynce" Karol Kus, lider zespołu Taraka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alicja Węgorzewska: "Kolory miłości" to podziękowanie dla Ciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:01
- To jest płyta, która nie powstała 13 lat temu, a która miała byś stworzona, napisana i wyprodukowana przez Grzegorza - mówiła o swojej najnowszej płycie śpiewaczka operowa. "Il Colori Dell' Amore" dla Alicji Węgorzewskiej masterował sam mistrz Bob Katz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas przypływu". Felicjan Andrzejczak wraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:39
Jego głos znają wszyscy fani Budki Suflera. Wyśpiewał bowiem największe przeboje zespołu m.in. "Jolka, Jolka pamiętasz" i "Noc komety". Obecnie Felicjan Andrzejczak koncertuje z Budką Suflera, śpiewając wspólnie z Krzysztofem Cugowskim. Realizuje też swoje solowe projekty.
rozwiń zwiń