"Pocztówki z Republiki Absurdu", film który pomoże zrozumieć PRL?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 16:37
- Chciałem zrobić film dla ludzi, którzy urodzili się po 1989 roku. Mają teraz dwadzieścia lat i nie wiedzą jak wyglądało życie w PRL. Wymyśliłem formułę, aby przenieść ich na jeden dzień w świat komuny z komórkami i internetem. Stworzyłem alternatywną wersję rzeczywistości, która przypomina unowocześnione lata 90. - opowiada Jan Holoubek, reżyser obrazu "Pocztówki z Republiki Absurdu".
Audio
  • "Pocztówki z Republiki Absurdu", film który pomoże zrozumieć PRL? (Muzyczna Jedynka)
Jan Holoubek, reżyser filmu Pocztówki z republiki absurdu
Jan Holoubek, reżyser filmu "Pocztówki z republiki absurdu" Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

"Pocztówki z Republiki Absurdu" to opowieść o młodej szwedzkiej dziennikarce, która przyjeżdża do Polski, aby zrealizować film o swoich rówieśnikach, mieszkających w Polskiej Republice Ludowej, która dotrwała do 2014 roku.

- To nie jest film o tym co by było, gdyby Okrągły Stół się nie udał, bo nie wiem. Mogę tylko przypuszczać, że gdyby nadał istniał w Polsce system socjalistyczny, to zapewne przybrałby formę podobną do tej, jaką widzimy w Wietnamie czy innych krajach, gdzie niby jest już wolny rynek, ale jednocześnie swobody obywatelskie są ograniczone - opowiada gość Joanny Sławińskiej. W filmowej Polsce telefony komórkowe dostępne są tylko na kartki, młodzież nie ma dostępu do Facebooka, a jedynie do podobnego portalu łączącego obywateli bloku wschodniego.

W filmie "Pocztówki z Republiki Absurdu" możemy też zobaczyć jak telewizja w komunistycznej Polsce relacjonuje wydarzenia w Kijowie. - "Dziennik telewizyjny" prezentuje wydarzenia z lutego i marca 2014 roku na Ukrainie całkowicie odwrotnie niż opisywały to polskie media. Może w Rosji te wydarzenia tak prezentowano? To co się stało na Ukrainie w tym roku jest w jakiś sposób upiornym urzeczywistnieniem sytuacji, gdy władza nie dogaduje się z opozycją i ludzie wychodzą na ulicę, ale nie dochodzi do kompromisu przy okrągłym stole. Mieliśmy wielkie szczęście, że udało nam się bezkrwawo przejść ten moment zmiany władzy - podkreśla Jan Holoubek.

Film "Pocztówki z Republiki Absurdu" będzie można zobaczyć w środę o 21.45 w TVP2,  streaming będzie można śledzić na stronie Ninateki.

(gs/ag)

Zobacz więcej na temat: FILM Joanna Sławińska PRL

Czytaj także

Stanisław Tym: "Miś" to jest film o kłamstwie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 05:48
- Wiesz, co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości – mówił bohater kultowego filmu Stanisława Barei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Holoubek o filmie "Pocztówki z Republiki Absurdu": przeniosłem dziś do komuny

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 18:29
- Zrobiłem ten film po to, żeby przypomnieć tym, którzy już zapomnieli jak było. Natomiast tym, którzy urodzili się po 1989 roku chciałem tamte czasy pokazać w atrakcyjnej formie - powiedział reżyser, który był gościem stanowiska radiowej Jedynki podczas 18. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artyści o transformacji bez cenzury. Błędy i wypaczenia jako inspiracja

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 05:08
Co ważnego wydarzyło się w teatrze i filmie po 1989 roku? - Na mnie osobiście transformacja, różne błędy i wypaczenia tego okresu zadziałały inspirująco - opowiada Paweł Demirski, dramaturg.
rozwiń zwiń