Mercury, Disney, U2 - nie tylko oni związali się z operą

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 19:00
Kiedy Barcelona została wybrana na gospodarza letnich igrzysk olimpijskich, o napisanie przewodniej piosenki poproszony został lider grupy Queen Freddie Mercury. Do współpracy zaprosił pochodzącą z tego miasta sopranistkę Montserrat Caballé.
Audio
  • Tadeusz Wicherek i Paweł Sztompke o współpracy muzyków klasycznych i popowych (Muzyczna Jedynka)
Freddie Mercury
Freddie Mercury Foto: PAP/EPA/Retna UK/ Patrick Quigly

Prócz hymnu olimpiady z 1992 roku na nagranej przez nich płycie "Barcelona" znalazło się 7 innych utworów, a Mercury i Caballé podkreślali wzajemny szacunek dla talentu muzycznego partnera.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Podobnego połączenia kilka lat później dokonali muzycy U2 zapraszając tenora Luciano Pavarottiego do nagrania piosenki "Miss Sarajevo". Współpracę orkiestr symfonicznych z muzykami rockowymi i popowymi zakłada także popularny projekt Night of the Proms. Podczas organizowanych w jego ramach koncertów spotykają sie muzycy klasyczni z popularnymi gwiazdami, których piosenki zdobywają szczyty list przebojów.

- Pop wchodzi do muzyki klasycznej również poprzez filmy. Nawet te dziecięce, przecież Disney swego czasu korzystał wyłącznie z orkiestry symfonicznej - wyjaśnia w "Muzycznej Jedynce" dyrygent i kompozytor Tadeusz Wicherek.

W Polsce również coraz częściej podejmowany jest muzyczny romans gatunków. Zespół Night Rider Symphony gra Chopina, Mozarta czy Beetovena w aranżacjach rockowych, Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu występuje z Jonem Lordem, a w ramach projektu Co-opera śpiewacy operowi wykonują wiersze Michała Zabłockiego do popowej muzyki Marcina Nierubca.

De Mono symfonicznie: zupełnie nowe podejście do muzyki >>>

- To wybór publiczności, która pragnie produkcji łączących muzykę poważną z popem. Ludzie muszą chcieć słuchać tego, co gramy, więc my też musimy słuchać gustów publiczności - podkreśla gość Pawła Sztompke.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brian May: Gwiazdy rocka nie przebierają się za kobiety...

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 10:20
22 marca 1984 roku zespół Queen skończył pracę nad teledyskiem do przeboju "I Want To Break Free". Muzycy nie spodziewali się, że jeden z najzabawniejszych klipów w ich karierze skaże ich na banicję w Ameryce...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Ogórek jak Freddie Mercury

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 22:06
Nie śpiewa, ale słucha starych piosenek. I choć, jego zdaniem, satyryk nie może być sentymentalny, to on lubi słuchać staroci i właśnie takie piosenki zaproponował słuchaczom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romans opery i popu. "Klasyka nie gryzie"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:11
- Chcemy przekonać każdą publiczność, że klasyki chętnie się słucha. Mam nadzieję, że to, co robimy, a więc połączenie muzyki klasycznej z rozrywkową, będzie świadectwem naszych czasów - mówił Tadeusz Wicherek, dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze Jedynki zapałali do U2 "nie-Zwykłą miłością"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 23:26
Piosenka "Ordinary Love" po raz trzeci z rzędu plasuje się na szczycie listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki". Losy kolejnego notowania są w Państwa rękach, już teraz więc zachęcamy do głosowania!
rozwiń zwiń