X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Janusz Kondratowicz. "Jego twórczość to złoty okres polskiej piosenki"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 15:17
- Żegnam Janusza jako jego kolega i współpracownik, jako słuchacz, który przez wiele lat cieszył się jego przebojami, a także jako były szef redakcji muzycznej radiowej Jedynki, dla której był wybitnym twórcą - mówił Wojciech Trzciński w "Muzycznej Jedynce".
Audio
  • Janusza Kondratowicza wspomina Wojciech Trzciński (Muzyczna Jedynka)
Janusz Kondratowicz
Janusz KondratowiczFoto: Polskie Radio

Piosenki Janusza Kondratowicza wielokrotnie zdobywały nagrody na festiwalach muzycznych w Opolu i Sopocie. Pisał dla takich gwiazd polskiej piosenki jak Krzysztof Klenczon , Anna Jantar, Halina Frąckowiak, Zdzisława Sośnicka, Irena Jarocka, Irena Santor, Krzysztof Krawczyk, a także zespołów Czerwone Gitary i No To Co.

- Szczyt jego kariery jako autora to lata 60. i 70., choć później również pisał dla nieco młodszych wykonawców. Ale wtedy, w złotym okresie polskiej piosenki, tekst był istotnym elementem utworu, a nawet wiodącą siłą. Jego teksty towarzyszyły ma w życiu - podkreśla w "Muzycznej Jedynce" Wojciech Trzciński. Kompozytor dodaje, że Kondratowicz pisał do muzyki, doskonale wyczuwał nastrój i emocje.

Dzięki temu talentowi do dziś nucimy i słuchamy takich piosenek jak: "Trzynastego", "Powrócisz tu", "Biały krzyż", "Papierowy księżyc", "Płoną góry, płoną lasy", "Tyle słońca w całym mieście" i "Zaopiekuj się mną". - Naliczyłem co najmniej 60 takich evergreenów. Nie mówię "przeboje", bo to słowo często się zużywa. Evergreeny Kondratowicza zostaną na jeszcze długie dziesięciolecia w naszych głowach, uszach i sercach - podkreśla.

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnej rozmowy z Januszem Kondratowiczem, w której mówi czym jest dla niego radio:

Jedynkowe spotkania z tekściarzami: Cygan, Gaszyński i Kuryło BEZ TAJEMNIC >>>
***
Janusz Kondratowicz urodził się 20 lipca 1940 w Warszawie. Był absolwentem Wydziału Filologii Polskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1957 roku debiutował jako poeta i satyryk. W okresie studiów współpracował z prasą kulturalną i młodzieżową (m.in. z "Kierunkami", "Za i przeciw", "Nową Wsią" "itd", "Współczesnością" i "Na Przełaj"), na której łamach publikował wiersze, satyry, fraszki, krytyki literackie oraz wywiady i reportaże.
W latach 1960-61 pisał teksty piosenek dla kabaretu klubu studenckiego Stodoła w Warszawie. Od 1966 tworzył głównie dla ówczesnych zespołów młodzieżowych.
Współpracował z Radiowym Studiem Piosenki, był kierownikiem literackim Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Napisał libretto minimusicalu pt. "Wieczór w obcym mieście" z muzyką Janusza Komana.

(IAR/asz/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maryla Rodowicz zamiast światowej kariery wolała wakacje na Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 17:59
Piosenkarka zaśpiewała na festiwalu w Los Angeles "Niech żyje bal" i dostała propozycje nagrania płyty. Nie skorzystała ani ona, ani kompozytor utworu Seweryn Krajewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula i piosenka, która zmusza do wyśpiewania "kawałka duszy"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 10:15
"Rysa na szkle" jest utworem dynamicznym, ale tekst zmusza piosenkarkę do wysiłku. Urszula podkreśla, że tekst jest cały czas aktualny, bo każdego dnia każdy może powiedzieć, że czegoś mu brak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nosowska: trasa Lata z Radiem to dla nas okazja do spotkania z publicznością

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 12:00
- Zespół Hey powstał po to, żeby próbować zestawiać ze sobą w atrakcyjny sposób słowo z dźwiękiem. A naszym drugim najważniejszym działaniem jest konfrontowanie tego, co sobie wymyśliliśmy, z publicznością - mówiła w Jedynce Katarzyna Nosowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Charles Aznavour: publiczność w Polsce rozumie mnie bez polskich słów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:00
- W niektórych krajach ludzie chcą, żeby śpiewać w ich języku. W Polsce wiem, że nie muszę śpiewać i mówić po polsku, żebym był zrozumiany - mówił w Jedynce słynny francuski piosenkarz.
rozwiń zwiń