Reżyser "Punktu wyjścia": chcę robić filmy o szczerych ludziach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 15:03
- Chciałbym pokazywać świat bardzo prawdziwy i docierać do sytuacji, które sprawiają, podobnie jak w "Punkcie wyjścia", że bohaterowie muszą postępować absolutnie szczerze - mówił w Jedynce Michał Szcześniak.
Audio
  • Michał Szcześniak o filmie "Punkt wyjścia" i o swym debiucie fabularnym (Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Punkt wyjścia
Kadr z filmu "Punkt wyjścia"Foto: mat. promocyjne Studia Munka

Pod koniec czerwca "Punkt wyjścia" zdobył nagrodę za krótkometrażowy film dokumentalny podczas Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". To historia młodej kobiety, która popełniła straszny czyn i przechodzi niezwykłą przemianę.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

- Na początku był temat, a potem bardzo długie i żmudne poszukiwanie bohaterki. W ciągu dwóch lat odwiedziłem wiele więzień i rozmawiałem z kilkudziesięcioma dziewczynami, które odsiadywały wyrok. W Nisku, gdzie miały zakończyć się moje poszukiwania, spotkałem Anetę. To wszystko od niej się zaczęło i to dzięki niej jest ten film - podkreślał Michał Szcześniak.

"Punkt wyjścia" ma też drugą bohaterkę - panią Helenę z domu spokojnej starości, którą opiekuje się Aneta. - Pani Hela od 6. roku życia jest sparaliżowana. Jednak dzięki ciepłu i pogodzie, które ma w sobie, potrafiła wnieść optymizm również do życia Anety. Poprzez rozmowę i wymianę zupełnie skrajnych doświadczeń rodzi się między nimi przyjaźń - tłumaczył reżyser.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Opiekunem artystycznym filmu jest Jacek Bławut. - To nie tylko człowiek o ogromnym talencie, ale potrafi również świetnie przekazywać swoją wiedzę młodszym twórcom. Moim drugim mistrzem jest natomiast Marcel Łoziński  - zdradził Michał Szcześniak.

Co gość Jedynki mówił o swoim krótkometrażowym debiucie fabularnym pt. "Spitzbergen" - dowiesz się z nagrania audycji.

Rozmawiała Joanna Sławińska.

pg/asz

Zobacz więcej na temat: FILM Koszalin reżyser

Czytaj także

Wielki Jantar dla "Hardkor Disko". Co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 18:00
Krzysztof Skonieczny mimo że na festiwalu Młodzi i Film był tylko kilka godzin, wyjechał z Koszalina triumfując. Obraz "Hardkor Disko" zdobył Wielkiego Jantara, a Agnieszka Wosińska i Marcin Kowalczyk nagrody dla najlepszych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman Polański wraca do Polski, by nakręcić nowy film

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 04:20
Jak donosi prasa, Roman Polański przenosi się do... Krakowa lub Warszawy. Swój nowy film "Sprawa Dreyfusa" częściowo będzie kręcił w jednym z polskich miast. Projekt jest zakrojony na wielką skalę, a jego budżet wyniesie ok. 35 mln euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Pitt i Mel Gibson gwiazdami festiwalu w Karlowych Warach

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 09:30
W Karlowych Warach rozpoczął się 49. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Obok Berlina i Cannes, jest to najważniejsze wydarzenie filmowe w Europie. O atmosferze na festiwalu i najciekawszych gościach opowiadał w "Magazynie bardzo filmowym" Janusz Wróblewski.
rozwiń zwiń