Republika i "Nowe Sytuacje" 30 lat później: gramy dla zupełnie nowej publiczności

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 22:30
- Zmieniło się pokolenie, starzy fani Republiki mają dorosłe dzieci, a blisko 80 proc. publiczności grudniowych koncertów pamięci Grzegorza Ciechowskiego nigdy nie widziało zespołu na scenie - opowiada w radiowej Jedynce basista zespołu Leszek Biolik. Muzycy Republiki ruszają w trasę po 30 latach od wydania debiutanckiej płyty.
Audio
  • Leszek Biolik o koncertach Republiki z okazji 30-lecia wydania debiutanckiej płyty (Muzyka nocą/Jedynka)
  • "Na barykadach Jarocina walka trwa - Republika w Jarocinie w 1985" - reportaż Kamila Wicika
Muzycy, którzy tworzyli płytę Nowe Sytuacje: (pierwszy rząd od prawej) Zbigniew Krzywański, Piotr Rogucki, Sławek Ciesielski oraz (drugi rząd od prawej) Bartek Gasiul, Leszek Biolik, Tymon Tymański i Jacek Budyń Szymkiewicz
Muzycy, którzy tworzyli płytę Nowe Sytuacje: (pierwszy rząd od prawej) Zbigniew Krzywański, Piotr Rogucki, Sławek Ciesielski oraz (drugi rząd od prawej) Bartek Gasiul, Leszek Biolik, Tymon Tymański i Jacek "Budyń" SzymkiewiczFoto: mat. promocyjne

Działalność kultowego zespołu zakończyła się w 2001 roku wraz ze śmiercią lidera i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego. - Przez te lata mieliśmy jeden dzień w roku, gdy spotykaliśmy się w Toruniu i graliśmy utwory Republiki. Ostatnim razem postanowiliśmy zagrać pierwszą płytę i okazało się, że strasznie za tym zatęskniliśmy - opowiada basista grupy Leszek Biolik .

Muzycy nie planują regularnej reaktywacji, ale po 30 latach od wydania pierwszej płyty "Nowe sytuacje" postanowili przypomnieć materiał publiczności. - Jeśli nie zrobimy tego teraz, to już nigdy nie zrobimy. Zagramy pierwszą płytę, by przypomnieć starym fanom skąd się wzięli. I dla własnej przyjemności - wyjaśnia w "Muzyce nocą".

.Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Biolik przypomina, że w latach 80. Republika była zespołem, który wyróżniał się na rynku. Z jednej strony bezkompromisowym przekazem opartym na literaturze i spójnym z czasami, z drugiej - wizerunkową wizją menadżera Andrzeja Ludewa, który budował image grupy. - Mówimy o niezwykłym człowieku, który wymyślił liternictwo zwane Republikarycą. Z dzisiejszej perspektywy to wydaje się normalne, ale wtedy była to bardzo przemyślana i mądra akcja - wspomina.

Basista podkreśla, że twórczość zespołu odzwierciedlała podejście do społeczeństwa jako grupy, jako działającej maszyny zazębiających się jednostek. - Piosenki Republiki były aranżowane dokładnie w ten sposób, dopiero złożenie poszczególnych "zębatek" dawało rify i melodię. O sile tego zespołu decydowała jedność - opowiada. Taka praca zmuszała muzyków do myślenia i odróżniała grupę od innych, które opierały się na solówkach.

O tym, jak "Nowe sytuacje" brzmią dziś, mogą się przekonać wszyscy, którzy zjawią się na tegorocznych koncertach Republiki. Członkowie zespołu: Zbigniew Krzywański (gitara), Sławek Ciesielski (perkusja) i Leszek Biolik (bas) zaprosili do współpracy pianistę Bartłomieja Gasiula i wokalistów: Piotra Roguckiego, Tymona Tymańskiego i Jacka "Budynia" Szymkiewicza.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że zespół wchodzi na scenę "bez żadnego bagażu". - Cały czas mówię kolegom, że gramy dla zupełnie nowej publiczności. Powinniśmy skoncentrować się na tym, by najlepiej jak to możliwe zagrać własny koncert, a przede wszystkim cieszyć się przyjaźnią i tym, że jesteśmy razem na scenie.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>>

Najbliższy występ - 19 lipca na Festiwalu w Jarocinie. Koncert zostanie zarejestrowany i wydany na DVD.

W jaki sposób Grzegorz Ciechowski "zwerbował" Biolika do współpracy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Leszkiem Biolikiem, a także reportażu o pamiętnym koncercie Republiki w Jarocinie.

Audycję prowadzili Maciej Szajkowski i Krzysztof Nieporęcki.

(asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Kombinat" Ciechowskiego w Opolu. Justyna Steczkowska: jest moc

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 15:27
- Warto to usłyszeć w radiu i zobaczyć w telewizji - powiedziała piosenkarka, która na festiwalu w Opolu podczas koncertu "25! Wolność kocham i rozumiem” wykona piosenkę "Kombinat" z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń