Sławomir Zygmunt śpiewa Baczyńskiego. "Nie bałem się porównań z Demarczyk"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 20:09
- Jako 17-latek napisałem muzykę do trzech wierszy Baczyńskiego i wystąpiłem na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej. Prof. Aleksander Bardini i Czesław Niemen, chwalili mnie, że poszedłem w opozycji do wykonania Ewy Demarczyk - mówił w Jedynce Sławomir Zygmunt.
Audio
  • Sławomir Zygmunt o płycie "Elegia o chłopcu polskim" (Muzyczna Jedynka)
Sławomir Zygmunt
Sławomir ZygmuntFoto: Jacek Konecki/PR

Płyta "Elegia o chłopcu polskim" miała premierę 1 sierpnia. Znalazło się na niej 15, w większości miłosnych, wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które poeta pisał do swojej żony. Sławomir Zygmunt stworzył do nich muzykę. - W dorosłym życiu Baczyński trochę zszedł u mnie na bok, byli inni poeci, inni autorzy. Co kilka lat wracałem jednak do jego wierszy. Od 5 lat starałem się, żeby wydać tę płytę. Niestety, z tego typu muzyką nie jest w Polsce łatwo - podkreślał gość "Muzycznej Jedynki".

Krzysztof Kamil Baczyński w serwisie specjalnym o Powstaniu Warszawskim >>>

Sławomira Zygmunta z osobą K. K. Baczyńskiego łączy także wątek osobisty. Przed II wojną światową jego dziadkowie mieszkali w tej samej kamienicy co poeta (róg Hołówki i Podchorążych na warszawskim Czerniakowie). - Gdy byłem mały, w moim domu często wspominało się Baczyńskiego. Słyszałem również wiele opowieści o okupacji, o Powstaniu Warszawskim. Wielu członków mojej rodziny zginęło w tamtym okresie - tłumaczył muzyk i dziennikarz.

Na żywo utworów z płyty "Elegia o chłopcu polskim" będzie można wysłuchać 4 września w warszawskiej klubokawiarni Kalinowe serce.

Baczyńskich historia w odcinkach - słuchaj w "Lekturach Jedynki" >>>

Rozmawiała Maria Szabłowska.

pg/mc

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baczyńskich historia w odcinkach

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2014 16:10
Fragmenty powieści "Ty jesteś moje imię", która opowiada o losach Barbary i Krzysztofa Baczyńskich, na antenie Jedynki czyta Magdalena Różczka.
rozwiń zwiń