Jolanta Litwin-Sarzyńska: Janis Joplin jest moją duchową patronką

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 17:20
- Gdy tylko upadam to dostaję od niej porządnego kopniaka w tyłek - wyznała w radiowej Jedynce aktorka i piosenkarka, która jest pomysłodawczynią, współautorką i wykonawczynią monodramu muzycznego "Moja mama Janis".
Audio
  • Jolanta Litwin-Sarzyńska o monodramie "Moja mama Janis" (Muzyczna Jedynka)
Jolanta Litwin-Sarzyńska w studiu radiowej Jedynki
Jolanta Litwin-Sarzyńska w studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Jego najważniejszą część stanowi 15 piosenek Joplin. Nie jest to jednak historia tej artystki, lecz współczesnej kobiety, która rozlicza się ze swoją przeszłością. - Historia jest nie do opowiedzenia. Trzeba było ją wyśpiewać piosenkami Janis Joplin, które mają wielki ładunek emocjonalny - stwierdziła Jolanta Litwin-Sarzyńska . Po kilku latach ich grania narodziło się "dziecko spektaklu", czyli płyta. Aktorka wykonuje na niej utwory Janis Joplin po polsku.

Jolanta Litwin-Sarzyńska jest laureatką festiwali piosenki w Lubinie, Poznaniu i Warszawie. Natomiast za monodram "Moja mama Janis" otrzymała nagrodę na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Monodram będzie można zobaczyć już 19 września w warszawskim Teatrze Polonia Krystyny Jandy. - Wszyscy powinni wyjść z teatru zbudowani. Spektakl traktuje o tym, że warto walczyć o swoje marzenia - ujawniła aktorka w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Jolanta Litwin-Sarzyńska ma nadzieję, że nie będzie to jej ostatni występ w Teatrze Polonia. - Wierzę, że zakotwiczę tam na dłużej - powiedziała. Tym bardziej, że Krystyna Janda zaprosiła ją do udziału w spektaklu pt. "Miłość blondynki".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Aktorka mówiła też o swojej nowej płycie.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/pj

Czytaj także

Czarno–Czarni jak nowi, choć bez użycia botoksu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 16:00
- Dzisiejsi artyści nazwaliby to "zbotoksowaniem". My nie używamy aż tak chemicznych środków, a jedynie nanosimy sympatyczne poprawki, które dodają dźwiękom trochę więcej energii - mówił w Jedynce Jarosław Janiszewski o płycie zespołu Czarno-Czarni pt. "Najlepsze piosenki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławek Wierzcholski: jestem wędrownym muzykantem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2014 13:48
- Od ponad 30 lat stoję na czele zespołu Nocna Zmiana Bluesa, z którym lekko licząc przejechaliśmy ponad 2 mln km. To oznacza, że okrążyliśmy ziemię 50 razy, i to nie uwzględniając podróży samolotami - mówił w Jedynce Sławek Wierzcholski, mistrz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów, muzyk i dziennikarz radiowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Mizgalski: domykam materiał na pierwszą płytę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 14:52
Kogo Maciej Mizgalski przestrzega w piosence "Pokochaj" i jak wykorzysta swoje 24 godziny w studio Polskiego Radia? O tym artysta mówił w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń