Płyta "Nowe pokolenie 14/44" katalizatorem na niepewne czasy

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 18:23
- Wszyscy zastanawiamy się nad tym, czy czeka nas powtórka z historii. Ten temat pojawia się w każdym polskim domu. Do takich refleksji skłaniają nas wydarzenia na Ukrainie - mówił w Jedynce Grzegorz "Grzech" Piotrowski, producent płyty "Nowe pokolenie 14/44”.
Audio
  • Grzegorz "Grzech" Piotrowski i Mateusz Schmidt "Matheo" o płycie "Nowe pokolenie 14/44" (Muzyczna Jedynka)
Mateusz Schmidt Matheo i Grzegorz Grzech Piotrowski są producentami płyty Nowe pokolenie 1444
Mateusz Schmidt "Matheo" i Grzegorz "Grzech" Piotrowski są producentami płyty "Nowe pokolenie 14/44"Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Znalazły się na niej oryginalne wiersze młodych twórców czasu Powstania Warszawskiego, zaśpiewane przez raperów językiem dzisiejszej "ulicy". Są wśród nich:  O.S.T.R., Lukasyno, Borixon, Kasta, Sobota, Tadek, Proceente, Tadek, KęKę, Anna Karwan, Joanna Kulig, Joanna Lewandowska, Kari Amirian, Monika Kuczera, Marta Zalewska, Mateusz Krautwurst i Sławek Uniatowski.

- Pytałem ich, czy zdają sobie sprawę z kontekstu historycznego oraz, czy śledzą wydarzenia u naszych wschodnich sąsiadów. Okazało się, że każdy wyrażał jakieś obawy, a płyta podkreśliła jej jeszcze bardziej. Nagrali ją z sercem. Zgrywając materiał kilka razy uroniłem łezkę - dodał Grzegorz "Grzech" Piotrowski w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Ostateczna decyzja ws. doboru artystów na płytę "Nowe pokolenie 14/44" należała jednak do Mateusza Schmidta "Matheo". - Zamierzeniem projektu było zderzenie ludzi, którzy brali udział w powstaniu, autorów wierszy, którzy opisywali tamtą rzeczywistość ze współczesnymi muzykami. Ważne było również to, że większość tych wykonawców kultywuje polskość w swojej twórczości. Uważam, że udało mi się zgromadzić ludzi, którzy włożyli w tę płytę dużo serca. Po prostu współpracowaliśmy - wyjaśnił raper w "Muzycznej Jedynce".

Zobacz serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim>>>

Premiera albumu "Nowe pokolenie 14/44" miała miejsce 3 października,  w 70. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/kd

Czytaj także

Laibach prezentuje pełną historię Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:22
- Na tę mini płytę składają się 3 utwory: "Warszawskie dzieci”, piosenka bojowników getta warszawskiego i jeden z przebojów granych przez radio niemieckie w 1944 roku - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Combo Taneczne - maksimum tradycji, zero reggae czy hip hopu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 08:30
- Nie przerabiamy przedwojennych szlagierów. Staramy się brzmieć po warszawsku. Bo jest coś takiego jak "warszawski sound", czyli bandżola, klarnet, harmonia, gitara czy piła. To nasz główny cel, żeby grać według prawideł sztuki - mówił w Jedynce Jan Młynarski, współzałożyciel zespołu Warszawskie Combo Taneczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Stęszewski o swojej płycie: "Księżycówka" dojrzała, jest mocno procentowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 17:00
- Piosenki, które znalazły się na tym albumie, kolekcjonowałem przez ostatnie parę lat. Stwierdziłem, że to najwyższy czas, by z nimi coś zrobić - mówił w Jedynce artysta, którego debiutancki album "Księżycówka" ukazał się 16 października.
rozwiń zwiń