Enej i Maleńczuk na płycie Pawluśkiewicza. Kompozytor: to miła niespodzianka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 19:30
Jan Kanty-Pawluśkiewicz mówił w "Muzycznej Jedynce" o dziewiątej część Antologii pt. "Zaklinanie, czarowanie", która została wydana przez Polskie Radio.
Audio
  • Jan Kanty Pawluśkiewicz o swojej Antologii (Muzyczna Jedynka)
Choinki Jedynki 2013- Jan Kanty Pawluśkiewicz
"Choinki Jedynki 2013"- Jan Kanty PawluśkiewiczFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

- Płyta składa się z utworów niespecjalnie ze sobą powiązanych. Wiąże je jednak nostalgiczna atmosfera - wyjaśnia kompozytor.

To jednak nostalgia z nutą współczesności. Wśród wykonawców znalazł się zespół Enej, który wykonuje piosenkę "Niepewność". - Muszę tego dokładnie posłuchać, bo to chyba robi wrażenie - przyznał Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Antologia Jana Kantego Pawluśkiewicza do kupienia na sklep.polskieradio.pl >>>

Na albumie  "Zaklinanie, czarowanie” znalazły się popularne piosenki Jana Kantego Pawluśkiewicza w wykonaniu różnych wykonawców. Są wśród nich: Michał Bajor, Hanna Banaszak, Bednarek, wspomniany już Enej, Janusz Radek, Maryla Rodowicz, Beata Rybotycka i Grzegorz Turnau, Magda Steczkowska, Anna Szałapak, Jacek Wójcicki, Halina Wyrodek, Zakopower, Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski, Kasia Stankiewicz i Maciej Maleńczuk. - Maleńczuk ma zdumiewające pomysły. Jego obecność szalenie uatrakcyjnia płytę - dodał kompozytor w rozmowie z Izą Żukowską.

Antologia Jana Kantego Paluśkiewicza ukazuje się od listopada 2013 roku. Jak tłumaczył kompozytor, jej dziewiątą część wypełniają utwory oparte na poezji wyrafinowanej, której autorzy już nie żyją. Natomiast okładki do całej Antologii powstały pod wpływem malarskiej twórczości Pawluśkiewicza. Ich autorem jest Szymon Zaremba, który wzorował się cyklem obrazów Pawluśkiewicza "Parasolnie idą w sztolnie".

Jak Jan Kanty Pawluśkiewicz tworzy muzykę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

tj/mp

Czytaj także

Grzegorz Turnau: czasami uciekam w przyjemne ogrody pamięci

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 20:35
Jako artysta Grzegorz Turnau często myśli o przyszłości, ale też ma głowę pełną wspomnień. - Jakąś bazę wypadową trzeba mieć. To jest podstawa do wędrowania - powiedział w audycji radiowej Jedynki "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Maleńczuk: na festiwalu w Opolu oddałem hołd Romom

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 12:07
- Napisałem piosenkę dla wszystkich tych, którym się to należy, czyli grającym Cyganom - powiedział w radiowej Jedynce muzyk. Maleńczuk wystąpił pierwszego dnia 51. festiwalu w Opolu podczas koncertu SuperPremiery z piosenką "Cygańska dusza".
rozwiń zwiń