Czerwone Gitary - polscy Beatlesi grają już pół wieku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:55
- To historyczny ewenement. Pół wieku nieprzerwanej działalności znaczonej głównie sukcesami - mówi Dariusz Michalski, który przez dwa lata był kierownikiem artystycznym Czerwonych Gitar.
Audio
  • Dariusz Michalski i Marek Gaszyński opowiadają o zespole Czerwone Gitary. W audycji również archiwalne nagrania piosenek zespołu
Czerwone Gitary. Od lewej: Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski i Bernard Dornowski
Czerwone Gitary. Od lewej: Krzysztof Klenczon, Seweryn Krajewski i Bernard DornowskiFoto: PAP/ Andrzej Witusz Wituszyński

Historia zespołu zaczęła się na Wybrzeżu, gdzie w 1964 roku działał zespół Pięciolinie. - To był prawzór Czerwonych Gitar, bo kiedy przypatrzymy się składom jednego i drugiego zespołu, to są prawie takie same - podkreśla Dariusz Michalski. I temu zespołowi, który był amatorski, przyszło do głowy, żeby zostać zespołem zawodowym.
3 stycznia 1965 roku w kawiarni Cristal w Sopocie Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski powołali do życia Czerwone Gitary. Nazwę zespołu zaproponował Franciszek Walicki, wówczas guru muzyki młodzieżowej. Seweryn Krajewski był dochodzącym solistą, bo był za młody, żeby należeć do zespołu. Ale wkrótce i on stał się jednym z członków Czerwonych Gitar.
Drugi moment historyczny to okres między 7 a 9 maja 1965 roku, kiedy Czerwone Gitary dokonały pierwszych nagrań dla Programu Trzeciego Polskiego Radia w Warszawie.
Dariusz Michalski opowiada o wielu ciekawych wydarzeniach z życia zespołu, o instrumentach, na jakich grali, a także o tekstach, które pisali Krzysztof Dzikowski, Janusz Kondratowicz i Marek Gaszyński. - Marek, chyba jako jedyny przez dłuższy czas, zrozumiał co naprawdę frapuje nastolatka, a zwłaszcza nastolatkę - komplementuje autora tekstów i jednocześnie kolegę radiowca Michalski. Wyjaśnia, że Gaszyński doskonale wyczuł, w jakim języku przemawiać do nastolatków, żeby to było wiarygodne, a nie prostackie i amatorskie.
Gość Jedynki wspomina, że Program Trzeci pomógł wylansować Czerwone Gitary, gdyż po nagraniach radiowych zgłosiły się Polskie Nagrania i wydały dwie małe płyty zespołu, nazywane wówczas Czwórkami, a obecnie EP-kami.

Popularność Czerwonym Gitarom zapewniła impreza o nazwie "Gitariada" w grudniu 1965 roku w warszawskiej Sali Kongresowej. Grali tam również Polanie, Czerwono-Czarni z Sewerynem Krajewskim na gitarze basowej, Niebiesko-Czarni i Tajfuny. - To był taki mecz popularności - mówi dziennikarz. Czerwone Gitary zagrały wtedy m.in. piosenkę "Baw się razem z nami" w zupełnie innej wersji niż "Nie zadzieraj nosa".

''Marek Gaszyński uważa, że pozytywna muzyka i młodzieńcza siła Czerwonych Gitar udowadniały wówczas, że wszystko można. Choć oczywiście na co dzień tak nie było, bo w czasach komunizmu ani wielu rzeczy robić nie można było, ani jeździć dokąd się chciało. - Czerwone Gitary dawały nam taki pozór wolności - podkreśla dziennikarz. Jego zdaniem, był to jeden z najlepszych zespołów europejskich. - Gdyby Anglia nie leżała w Europie, to Czerwone Gitary byłyby pierwszym zespołem europejskim. Bo nie pamiętam innego, tak dobrze brzmiącego - mówi drugi z gości Jedynki.

Dariusz Michalski i Marek Gaszyński prezentują wiele archiwalnych nagrań zespołu, wyjaśniają też dlaczego Czerwone Gitary nie zrobiły światowej kariery.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Goście: Dariusz Michalski, Marek Gaszyński - dziennikarze radiowi, krytycy muzyczni, autorzy tekstów

Data emisji: 6.01.2015

Godzina emisji: 10.30 - 12.00

ag/pg

Czytaj także

Wymyśl tytuł koncertu na jubileusz Czerwonych Gitar

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 20:00
3 stycznia 2015 r. Czerwonym Gitarom stuknie równo 50 lat. Zespół przygotowuje jubileuszowy koncert i dobiera piosenki, które zagra. Nie jest to łatwe, bo Czerwone Gitary w swym dorobku mają 270 utworów. Słuchacze "Muzycznej Jedynki" mogą wymyślić tytuł koncertu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotograf gwiazd big-beatu dzieli się barwnymi wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 20:20
"Big Beat" to zbiór wspomnień Marka Karewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich fotografów sceny jazzowej. Barwne anegdoty zza kulis polskiej sceny muzycznej lat 60. i 70. ubiegłego wieku spisał Marcin Jacobson.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ich przeboje są z nami od 50 lat. Pół wieku temu powstał zespół Czerwone Gitary

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2015 14:32
"Anna Maria", "Biały Krzyż", "Matura ", "Nikt na świecie nie wie", "Takie ładne oczy" - to tylko niektóre powszechnie znane przeboje zespołu Czerwone Gitary, który powstał 50 lat temu w Trójmieście (3 stycznia 1965 roku).
rozwiń zwiń