Kuba Stankiewicz przywraca pamięć o Victorze Youngu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 19:14
- Znane są jego standardy jazzowe, ale sam Victor Young, nawet w świadomości Amerykanów nie istnieje – tłumaczył w Jedynce pianista i kompozytor Kuba Stankiewicz.
Audio
  • Kuba Stankiewicz o muzyce Victora Younga (Muzyczna Jedynka)
Kuba Stankiewicz. Na płycie The music of Victor Young znalazły się instrumentalne aranżacje słynnych piosenek wybitnego amerykańskiego kompozytora, takich jak Beautiful Love, Everything I Do czy Its Christmas Time Again
Kuba Stankiewicz. Na płycie "The music of Victor Young" znalazły się instrumentalne aranżacje słynnych piosenek wybitnego amerykańskiego kompozytora, takich jak "Beautiful Love", "Everything I Do" czy "It’s Christmas Time Again"Foto: Polskie Radio

"Rio Grande", "Jeździec znikąd", "Komu bije dzwon", "W 80 dni dookoła świata", "Podróże Guliwera" -  to właśnie muzyka Victora Younga budowała nastrój tych niezapomnianych filmów. - Większość z nas na nich się wychowała - przypomniał Kuba Stankiewicz.

Album "Kuba Stankiewicz – The Music of Victor Young" zawiera standardy muzyki filmowej i jazzowej tego kompozytora, laureata Oscara. Będzie można je usłyszeć  już 13 kwietnia podczas koncertu w Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Właśnie wtedy zostanie też przekazany warszawski dyplom muzyczny Victora Younga z 1918 roku. - Dokument ten dostałem od siostrzenicy Younga podczas nagrania w Los Angeles. Zgodnie z jej wolą uznaliśmy, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepszym miejscem na jego ekspozycję - tłumaczył pianista i kompozytor.

Kuba Stankiewicz przypomniał również polską historię Victora Younga, o której dziś mało kto pamięta.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadził: Paweł Sztompke

Gość: Kuba Stankiewicz

Godzina emisji: 14.20

Data emisji: 7.04.2015

tj/mg

Czytaj także

Nie tylko single. Tabb i Sound'nGrace szykują pełen album

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 16:39
Coraz częściej artyści zapowiadają, promują i wydają pojedyncze piosenki czy teledyski. Tabb i Sound'nGrace idą pod prąd - "Dach" zapowiada ich wspólną płytę.
rozwiń zwiń