Jan Ptaszyn Wróblewski: jestem człowiekiem radia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 14:59
- Nie wierzę w pozaradiowe życie - mówił w Jedynce jeden z najbardziej zasłużonych polskich jazzmanów, którego współpraca z Polskim Radiem rozpoczęła się już w latach 50. XX wieku.
Audio
  • Radiowe życie Jana Ptaszyna Wróblewskiego (Muzyczna Jedynka)
Jan Ptaszyn Wróblewski
Jan Ptaszyn WróblewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jan Ptaszyn Wróblewski grał wtedy z Sekstetem Komedy - występ z tą grupą w 1956 roku był dla niego profesjonalnym debiutem. Pracował również jako aranżer. - Zespoły jazzowe nagrywały wtedy mało, pracowało się z radiowymi orkiestrami. Nie sposób ich wszystkich dzisiaj wymienić. Szkoda jednak, że ich już nie ma - wspominał saksofonista.

90 lat Polskiego Radia w Jedynce >>>

Pod koniec lat 60. powierzyło mu kierowanie zespołem Studio M-2, które przekształciło się następnie w Studio Jazzowe Polskiego Radia. Przez band przewinęli się wszyscy znaczący polscy jazzmani. - Urbaniak, Stańko, Karolak, Namysłowski - wymieniał Wróblewski. - Kogo byśmy sobie nie przypomnieli ten pewnie tam był - zapewniał.

Jak doszło do tego, że z czasem Jan Ptaszyn Wróblewski zasiadł przed radiowym mikrofonem? Dlaczego ważna w jego biografii jest data 7 stycznia 1970 roku?  O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadziła: Iza Żukowska

Gość: Jan Ptaszyn Wróblewski (muzyk, jazzman)

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 13.15

tj/ag

Czytaj także

Marek Dutkiewicz: najwięksi radiowcy zaczynali w Rozgłośni Harcerskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 08:44
- Byli wśród nich m.in. Wojciech Mann, Marek Wiernik i Piotr Kaczkowski - wspominał w Jedynce dziennikarz muzyczny i autor tekstów piosenek Marek Dutkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z muzyką w tle". Festiwal filmowy, którego się słucha

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 16:28
- To chyba jedyna impreza w naszym kraju, która preferuje polską muzykę filmową stworzoną przez polskich kompozytorów - mówiła w Jedynce Ewa Matecka, z-ca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń