Zbigniew Dzięgiel: piosenki Kaliny Jędrusik się nie zestarzały

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2015 17:00
- Miała szczęście do wspaniałych kompozytorów, do bardzo dobrych autorów tekstów, poetów piosenki - mówił w Jedynce Zbigniew Dzięgiel, prezes Fundacji im. Kaliny Jędrusik.
Audio
  • Zbigniew Dzięgiel, prezes Fundacji im. Kaliny Jędrusik, o artystce (Muzyczna Jedynka)
Kadr z filmu Lekarstwo na miłość
Kadr z filmu "Lekarstwo na miłość"Foto: mat.promocyjne

Dwa utwory w wykonaniu Kaliny Jędrusik, "Zmieniłeś się" i "Ja nie chcę spać", znalazły się na czwartej płycie z serii "Polska Nostalgia", która została wydana z okazji Dnia Matki. Zdjęcie z filmu "Lekarstwo na miłość" (1966), w którym wystąpiła artystka, zdobi okładkę albumu.

''

- Kalina zaśpiewała bardzo dużo pięknych piosenek, odznaczających się dobrą muzyką i wspaniałym tekstem. Nie uważała za zasadne określać tego, co robiła piosenką aktorską - wyjaśnił Zbigniew Dzięgiel, który był przyjacielem aktorki aż do jej śmierci w 1991 roku.

W grudniu 2008 roku Dzięgiel wraz z aktorem Maciejem Zakościelnym założyli Fundację im. Kaliny Jędrusik. Parę lat później przy domu piosenkarki na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Krasińskiego powstało Kalinowe Serce. Gość Jedynki opowiedział o tym niezwykłym miejscu spotkań. Zaprosił też do Kalinowego Serca na promocję płyty - poniedziałek 25 maja o godz. 19.30 - wszystkie mamy.

90 LAT POLSKIEGO RADIA - zobacz serwis specjalny >>>

"Polska Nostalgia" to jubileuszowa kolekcja płyt z okazji 90-lecia Polskiego Radia. Historia polskiej piosenki, utrwalona w studiach i na taśmach Polskiego Radia. Piosenki które wytrzymały próbę czasu.

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzenie: Iza Żukowska

Goście: Zbigniew Dzięgiel (prezes Fundacji im. Kaliny Jędrusik)

Data emisji: 22.05.2015

Godzina emisji: 14.18
kk/tj

Czytaj także

Kalina Jędrusik: "Bo we mnie jest seks"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 05:45
Aktorka, ekstrawagancka artystka, kobieta wamp, skandalistka - była barwnym rajskim ptakiem w szarej rzeczywistości PRL. Dzisiaj mija 30. rocznica śmierci Kaliny Jędrusik.
rozwiń zwiń