Biografia Republiki. "Wielka książka o wielkim zespole"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 17:47
Dwa lata pracy zaowocowały książką, która prezentuje wiele nieznanych szczegółów z działalności Republiki, życia lidera Grzegorza Ciechowskiego i jej członków.
Audio
  • Autorzy książki "My Lunatycy. Rzecz o Republice" Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski opowiadają o tym, jak pisali historię zespołu (Muzyczna Jedynka)
Zespół Republika w 2001 roku - (od lewej) wokalista Grzegorz Ciechowski, gitarzysta Leszek Biolik, gitarzysta Zbigniew Krzywański i perkusista Sławomir Ciesielski
Zespół Republika w 2001 roku - (od lewej) wokalista Grzegorz Ciechowski, gitarzysta Leszek Biolik, gitarzysta Zbigniew Krzywański i perkusista Sławomir CiesielskiFoto: TVP/PAP- Jan Bogacz

To zresztą książka nie tylko o Republice, Jest to obraz pokolenia końca lat 70-tych i początku lat 80-tych oraz o scenie artystycznej Torunia. - Każda z osób, które ukazują się na kartach książki przekazała swoje prywatne emocje i wiele wniosła do naszej wiedzy o osobie - mówi Janiszewski.

Autorzy zastrzegają, że książka nie jest pomnikiem stawianym Republice i Grzegorzowi Ciechowskiemu. - To był pierwszy profesjonalnie stworzony i prowadzony zespół, poczynając od logo i fryzur, a na wielogodzinnych próbach kończąc - dodaje.

Czytaj także:
ciechowski 663 PAP.jpg
Weronika Ciechowska: po śmierci taty nie mogłam słuchać jego piosenek

To zresztą książka nie tylko o Republice, lecz obraz pokolenia końca lat 70. i początku lat 80. oraz sceny artystycznej Torunia. - Każda z osób, które pojawiają się na kartach książki, przekazała swoje prywatne emocje i wiele wniosła do naszej wiedzy o zespole - mówi Janiszewski.

Autorzy zastrzegają, że książka nie jest pomnikiem stawianym Republice i Grzegorzowi Ciechowskiemu. - To był pierwszy profesjonalnie stworzony i prowadzony zespół, poczynając od logo i fryzur, a na wielogodzinnych próbach kończąc – dodaje Janiszewski.

Kogo Grzegorz Ciechowski nie chciał przyjąć do zespołu, a po latach pożyczył mu spodnie? Kto ze słynnych artystów zgodził się na rozmowę, a kogo nie dało się namówić na wywiad?

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Marcin Kusy

Gości: Anna Sztuczka i Krzysztof Janiszewski autorzy książki "My Lunatycy. Rzecz o Republice".

Godzina emisji: 13.17

Data emisji: 4.09.2015

ag/mm

Czytaj także

Weronika Ciechowska: po śmierci taty nie mogłam słuchać jego piosenek

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2014 15:59
- Po paru latach wreszcie się zmusiłam i zaczęłam odkrywać Republikę i Obywatela G.C. na nowo. Jako dorosła już osoba zaczęłam rozumieć tę muzykę. Stałam się fanką własnego ojca - mówi gość Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwestii pomidora Grzegorz Ciechowski nie rozwiązał do końca

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 19:16
Lider Republiki bardzo dbał o język i denerwowało go, że Polacy tak często mylą biernik z dopełniaczem. Poprawność językowa potrafiła zepchnąć na dalszy plan nawet silne emocje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Grzegorz czarno-biały" - reportaż Kamila Wicika

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:53
Andrzej Świetlik, wybitny polski fotograf, związany z grupą Łódź Kaliska, przez ponad dekadę współpracował z Grzegorzem Ciechowskim.
rozwiń zwiń